Чим зайнятися в Ріосі — маршрути, стежки, визначні пам’ятки
Ла-Ріоха добре відома як виноробний регіон, але не варто себе обмежувати тільки відвідуванням виноробень і виноградників. На її благодатній землі є чим зайнятися, крім винного туризму. У цьому регіоні з багатою історичною та культурною спадщиною знаходяться пам’ятки, які відкривають нові, незвідані грані Іспанії.
Ріоха є мальовничою сільською місцевістю, яка ідеально підходить для велосипедних і піших прогулянок. Багато готелів тут пропонують послугу оренди велосипеда, що відкриває чудові можливості для вивчення околиць. А якщо ви з тих туристів, які вважають за краще подорожувати автомобілем, то ми розповімо, куди поїхати в Ріосі, щоб відвідати найцікавіше.
Ми пропонуємо вам найкращі заняття і маршрути Ла-Ріохи. Виберіть бажаний для вас спосіб переміщення (пішки, на велосипеді або автомобілі) і вирушайте в дорогу за новим досвідом і враженнями. Адже, зрештою, вони — єдине, що залишається з нами назавжди.
Змагайтеся у відвідуванні тапас-барів на вулиці Calle Laurel
У кожному іспанському місті є свої культові місця. У Севільї — площа Іспанії, а в Ріосі — Calle Laurel. Це вулиця в Логроньо з численними тапас-барами. У них подають мініатюрні «пінчос» — невеликий шматок хліба із закускою, яку прикріплюють до нього коктейльною паличкою. Назва пінчос походить від іспанського дієслова «пінчар», що означає «протикати». Якщо ви не перехопили естафету від інших туристів і не «стрибали» з одного тапас-бару в інший, то проґавили найвеселішу розвагу.
Познайомтеся з головними містами Ла-Ріохи — Логроньо та Аро
Логроньо — столиця Ла-Ріохи і найкраща стартова точка для подорожі регіоном. У цьому середньовічному місті варто провести деякий час, прогулюючись його старовинними вуличками. Особливо тими, де проходить маршрут Святого Якова (про нього ми детально розповідаємо нижче). Одне з обов’язкових занять тут — похід місцевими ресторанами, щоб познайомитися з ріоханською кухнею і скуштувати знамениті вина Темпранільо. І головне — весело провести час на Calle Laurel.
Аро — невелике атмосферне місто, яке вважають виноробною столицею Ріохи. Туристи сюди приїжджають, щоб відвідати його знаменитий квартал виноробів, який розрісся поруч із залізничним вокзалом. Тут можна купити екскурсію до льоху з дегустацією або одразу вирушити до бару при виноробні — багато хто саме так і робить.
Відвідайте термальні джерела Ла-Ріохи
До числа найкращих місць для відвідування в Ла-Ріосі входять її термальні джерела. У самому серці цього виноробного регіону є бальнеологічні курорти та кілька басейнів просто неба. Ці місця відомі з часів Римської імперії та варті спеціального візиту мандрівників. У стародавні часи тут відновлювали свої сили кельти, римляни та араби, а зараз термальні джерела — відома пам’ятка регіону.
Пік туристичного сезону припадає на літо. Однак, краще приїжджати сюди в міжсезоння або навіть узимку. Ви отримаєте більше задоволення від гарячої води, коли на вулиці прохолодно.
Важлива інформація: відвідуючи термальні джерела, будьте розсудливі й не залишайтеся в гарячій воді понад 15-20 хвилин — тривале перебування спричиняє підвищене навантаження на серце та систему кровообігу. Рекомендується перебувати в термальній воді не більше 2-х годин на день із 8-годинною перервою. Майте на увазі, що повітря, збагачене мінералами, теж впливає на організм.
Арнедільо
Арнедільо — найкраща локація Ріохи для відвідування термальних джерел, розташованих на берегах річки Сідакос, в оточенні пагорбів і виноградників. Це безплатні відкриті джерела та басейни, якими можна користуватися щодня з 06:00 до 24:00 у будь-яку пору року. Температура води в них — від 20 oC до 48 oC.
Ці термальні води кваліфікують як хлоровані натрієві, сульфатовані кальцієві, бромовані, з іонами магнію, заліза, кремнію та рубідію. Їх рекомендують при ревматизмі, захворюваннях дихальних шляхів, контрактурах, забоях і стресі. Тут же розташований спа-центр Balneario de Arnedillo, де пропонують широкий вибір оздоровчих, косметологічних, розслаблювальних і терапевтичних процедур, зокрема — гідротерапію і грязелікування. Крім того, в ньому є готель і ресторан.
Корисно знати: Арнедільо розташований за 60 кілометрів від Логроньйо — поїздка мальовничою місцевістю принесе вам справжнє задоволення. У селі є кілька невеликих готелів. Серед них — затишний La Fuente de Arnedillo, який знаходиться недалеко від річки. Також до послуг мандрівників — безплатні паркінги. Але біля термальних джерел стоянка — платна, хоча її вартість цілком розумна. Поруч також є місця для відпочинку, душ і питна вода, але туалетів немає. Поблизу розташовані кілька барів-ресторанів.
Гравалос
Гравалос (Balneario de Grávalos) — бальнеологічний курорт за 33 кілометри від Арнедільо. Він розташований у мальовничій долині в оточенні виноградників і мигдальних дерев. А його термальна зона може похизуватися римсько-ірландським контуром із величезним вікном і чудовим розслаблювальним видом на оливковий сад.
Місцеві води особливо корисні в разі ревматизму і захворювань шкіри. Вони знімають больовий синдром і зупиняють дегенеративні процеси. Тут пропонують безліч оздоровчих і додаткових процедур, зокрема — шотландський душ, аеромасажні ванни, масаж віші, обгортання, лімфодренаж та інше.
Вирушайте в подорож маршрутом «Монастирі Ла-Ріохи»
Відкрийте для себе старовинні монастирі. Це чудова ідея, чим зайнятися в Ріосі, адже регіон має багату історико-культурну спадщину. Маршрут протяжністю 88 кілометрів можна проїхати на велосипеді або автомобілі. Такий досвід подарує вам чудові враження і дасть змогу зануритися в середньовічну атмосферу.
- Монастир Вальванера (Monastery of Our Lady of Valvanera) в Ангіано був побудований на місці старого храму в XV столітті. Обитель розташована в мальовничій долині з великою кількістю джерел, водоспадів і струмків. Відстань звідси до наступного пункту призначення — 19 кілометрів.
- Монастирі Сан-Мільян-де-ла-Коголья (Monasterio de San Millan de la Cogolla) або монастирі Юсо і Сусо є об’єктами Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Це головна історична та культурна цінність регіону та центр паломництва. Відстань звідси до наступного пункту на маршруті — 28,5 кілометра.
- Монастир Санта-Марія-де-Сан-Сальвадор-де-Каньяс (Santa Maria de San Salvador Monastery) у місті Каньяс. Його будівництво було розпочато в XIII столітті та тривало кілька століть. У 1943 році комплекс монастирських будівель оголосили національною пам’яткою. Тут зберігається цінна колекція реліквій. Черниці-кармелітки печуть смачні торти та солодощі. Відстань до наступного пункту маршруту — 41 кілометр.
- Монастир Санто-Домінго-де-ла-Кальсада (Santo Domingo de la Calzada) в однойменному населеному пункті — культова споруда, багато прикрашена живописом і скульптурами. Обитель є ключовим об’єктом на маршруті «Шлях святого Якова». Відстань до наступного пункту призначення — 56 кілометрів.
- Монастир Нуестра-Сеньйора-де-ла-П’єдад (Monastery of Santa Maria de la Piedad) — культурна перлина Ла-Ріохи. Він розташований у місті Касаларрейне, в околицях Аро. Обитель була побудована в готично-ренесансному стилі в проміжку між 1514 і 1524 роками. Відстань звідси до наступного пункту маршруту — 73 кілометри.
- Монастир Санта-Марія-де-ла-Естрелья (Monasterio de Santa María de la Estrella) у місті Сан-Асенсіо (12 кілометрів від Аро). Його будівництво почалося 1419 року і тривало до середини XX століття. Цей комплекс споруд поєднує в собі архітектурні елементи попередніх будівель у стилі пізньої готики та більш сучасні — у неоготичному стилі. Обитель має дуже приємну заспокійливу атмосферу, а монахи продають чудове вино. Відстань до наступного пункту маршруту — 87 кілометрів.
- Монастир святої Олени (Monasterio Santa Elena (Clarisas de Nájera)) у Нахері. Він стоїть дорогою до Сантьяго і був заснований у XVI столітті доньєю Альдонсою Манріке де Лара, дочкою герцога Нахерського. Споруда приваблює красою фасаду та внутрішнім оздобленням. Її можна відвідати щодня з 08:30 до 13:00 та з 15:30 до 20:00. Наступний пункт маршруту знаходиться теж у Нахері.
- Монастир Санта-Марія-Ла-Реаль (Santa María la Real of Nájera) у Нахері є важливим пунктом призначення на «Шляху святого Якова». Його заснував 1052 року король Гарсія Санчес III після того, як під час соколиного полювання він знайшов у печері скульптуру Богородиці. Пізніше печеру було інтегровано в храм. Нинішня монастирська церква датується 1516 роком. Ця стародавня споруда славиться надзвичайною красою та особливо виробами з дерева в церковному хорі.
Карта маршруту «Монастирі Ла-Ріохи»
Додатково можна відвідати Монастир Сан Хосе (Monasterio de San José) у Калаоррі. Однак, слід враховувати, що він розташований осторонь від маршруту — за 164 кілометри від Нахери та за 48 кілометрів від Логроньо. Монастир Сан Хосе був заснований 1598 року босоногими черницями Ордену Богоматері гори Кармель. Споруда має цікаву архітектуру та інтер’єри. Особливої уваги варта робота «Христос, прив’язаний до колони» Грегоріо Фернандеса. Тут є готель з доглянутим внутрішнім двориком. А черниці-кармелітки готують смачні солодощі та випічку.
Відвідайте виноробні Ріохи та пориньте в атмосферу виноробства
Дегустація вина на виноробні — одна з найкращих розваг у Ріосі. У цьому мальовничому регіоні зосереджена найбільша кількість виноробень. Деякі з них — історичні, що зберегли атмосферу минулих століть, інші — сучасні та стильні. Є великі підприємства і затишні сімейні. Крім дегустації та відвідування своїх льохів, вони пропонують унікальні послуги — прогулянку і пікнік на виноградниках, театралізований тур, політ на повітряній кулі над виноградником, мультисенсорний експеримент і багато іншого.
Безсумнівно, відвідування виноробні в Ріосі — незабутній досвід. Детальніше про це ми розповідаємо в іншій статті, з якою вам варто ознайомитися.
Читайте також: Найкращі виноробні та виноградники Ріохи — екскурсії та дегустація вин
Проїдьте маршрут «Замки Ріохи»
У Ла-Ріосі можна побачити живу історію середньовіччя — старовинні замки. Деякі з них ледь зберегли свої стіни, а інші — перебувають у приватному володінні та вельми доглянуті.
Маршрут замками Ла-Ріохи має протяжність 196 кілометрів і проходить мальовничою місцевістю. Проїхати автомобілем цю відстань не становитиме жодних труднощів. Варто зазначити, що така подорож — одне з найкращих занять у Ріосі, яке принесе задоволення і подарує новий досвід.
- Замок Сахасарра (Castillo de Sajazarra) перебуває у приватному володінні, розташований в однойменному місті та добре зберігся. Він був збудований у XIV-XV століттях і, разом із замками Бріонес і Давалільйо, становив кордон між королівствами Кастилія і Наварра. Доступ до архітектурної пам’ятки здійснюється з центру міста, неподалік від парафіяльної церкви. Відстань до наступного замку на маршруті — 20 кілометрів.
- Замок Бріонес (Castillo de Briones) розташований в однойменному місті. Він був зведений у XIII столітті. Обов’язково відвідайте його оглядовий майданчик. Види околиць, що відкриваються, без сумніву, заслуговують на увагу. Відстань до наступного пункту на маршруті — 26,5 кілометра.
- Замок Давалілло (Davalillo Castillo) датується XIV століттям. Він розташований на північ від міста Сан-Асенсіо, на вершині пагорба над річкою Ебро. Це мальовниче місце, звідки відкривається дивовижний краєвид на долину. Відстань до наступного замку на маршруті — 36 кілометрів.
- Замок Торрефуерте-де-Торремонтальбо (Castillo Torrefuerte de Torremontalbo) розташований у Торремонтальбо, у провінції Логроньйо, поруч із річкою Нахерілья. Дістатися сюди можна шосе N-232. Перші згадки про нього відносяться до 1096 року. Нині будова перебуває в хорошому стані. Відстань до наступного замку на маршруті — 44 кілометри (платну ділянку дороги AP-68 можна уникнути, проїхавши по N-232).
- Замок Клавіхо (Castillo de Clavijo) у Ла-Ріосі — один із найвідоміших, його прикрашає хрест Сантьяго. Замок був побудований на вершині скелі, звідки відкриваються красиві краєвиди. Перші відомості про нього відносяться до 960 року. Архітектурна пам’ятка розташована за 15 кілометрів від Логроньо і є чудовою локацією для фото. Відстань до наступного замку на маршруті — 25 кілометрів (з відхиленням на шляху).
- Замок Агуас Мансас (Castillo de Aguas Mansas) — середньовічна споруда в центрі міста Агонсільо. Він був побудований у XIII-XIV століттях і відновлений 1990 року. Замок перебуває в хорошому стані. У 1983 році його оголосили національною історичною художньою пам’яткою. Відстань до наступного пункту на маршруті — 48 кілометрів (є платні ділянки дороги).
- Замок Арнедільо (Castillo de Arnedillo) стоїть на правому березі річки Сідакос, у місті Арнедільо, яке славиться своїми термальними джерелами. Перші історичні відомості про замок належать до початку XI століття. До нашого часу збереглися його форт-вежа і стіна в горі. Відстань до наступного пункту на маршруті — 13,9 кілометра.
- Замок Арнедо (Castillo de Arnedo) розташований в однойменному населеному пункті. Він має мусульманське походження і був побудований у IX столітті на римських руїнах. З нього відкривається краєвид на місто та річку Сідакос. Відстань до наступного замку на маршруті — 6 кілометрів.
- Замок Кель (Castle of Quel) розташований в однойменному селі та стоїть на вершині пагорба, звідки видно замки Арнедо та Аутоль. Він був зведений 1470 року, а зараз складається з головної вежі та стіни. Відстань до наступного замку на маршруті — 29,4 кілометра.
- Замок Корнаго (Castle Cornago) був зведений у XIV-XV століттях і розташований на вершині гори, звідки відкривається гарний краєвид на місто Корнаго. Для огляду замку потрібне попереднє бронювання.
Карта маршруту замками Ріохи
Відкрийте для себе доісторичну епоху та пройдіть маршрутом «Стежка динозаврів»
Якщо ви не знаєте, чим зайнятися в Ріосі, то пройдіть «Стежкою динозаврів», щоб побачити їхні справжні скам’янілі сліди — іхніти. Мільйони років тому, на території сучасного поселення Енсізо був болотистий ландшафт, де мешкали стародавні гіганти. Це унікальне місце, в якому знайдено і зафіксовано найбільшу у світі кількість слідів динозаврів. Крім того, тут можна побачити статуї рептилій у натуральну величину, що приведе в захват ваших дітей.
Вирушити в пригоду найкраще з Палеонтологічного центру (Paleontological Center of Enciso) в Енсізо. Тут можна взяти карту з поясненнями та орендувати квадроцикл, якщо ви не любите піші прогулянки.
Є кілька розроблених маршрутів зі слідами різних динозаврів. Ми опишемо найцікавіші, до яких легко дістатися самостійно. Щоб вийти до них, вам слід в Енсізо перейти міст через річку Сідакос.
Yacimiento La Virgen del Campo
Це один із найцікавіших маршрутів, на якому можна побачити 506 слідів динозаврів і зануритися в доісторичну атмосферу. Він розташований за 400 метрів від міста. Після перетину мосту, продовжуйте свій шлях праворуч стежкою до Ермітажу. Крім слідів лап, тут також можна побачити сліди волочіння хвоста, свідоцтва боротьби між м’ясоїдним і травоїдним динозавром, подряпини, залишені під час плавання.
Yacimiento de Valdecevillo
Цікава стежка зі слідами динозаврів від 7 до 10 метрів завдовжки — сім’ї ігуанодонів, що складається з дорослих особин і дитинчати. Тут також є іхніти динозавра зауропода, який ходив на чотирьох лапах і залишив 59 слідів.
На стежці розставлені тривимірні інсталяції з поясненнями. Вона розташована за 2 кілометри від мосту через річку Сідакос — йдіть дорогою, що веде з Енсісо до Корнаго. На початку маршруту є стоянка.
Yacimiento de Navalsaz
На цій стежці на вас очікують 138 слідів динозаврів, значна частина яких належить орнітоподам. Також тут знаходиться одна з найбільших стежок ігуанодонів у Ла-Ріосі. Вчені встановили, що висота стопи динозавра становила 5,5 метра — разючі розміри. На маршруті розташовані пояснювальні панелі.
Мініатюрне село Навалсаз знаходиться за 8 кілометрів від Енсізо.
Познайомтеся з виноробною історією Ріохи в музеї Віванко
Найімовірніше, вам дуже добре відомо, що Ріоха славиться своїми винами, а на її маленькій території зосереджені понад 600 виноробень. В одній із них є музей, який ми рекомендуємо внести до вашого списку бажань. Це місце гідне відвідування і подарує чудовий досвід.
Музей винної культури Віванко (Museo Vivanco de la Cultura del Vino) — один із найкращих у світі музеїв вина. На його величезній площі в 4000 м² розміщуються п’ять постійних виставкових залів, що охоплюють історію останніх 8000 років взаємодії людини з виноградною лозою. Тут ви дізнаєтеся про виноробство в стародавні часи та сорти винограду, побачите красиві витвори мистецтва, артефакти та багато іншого.
Зупиніться в унікальному готелі
Подорожуючи Ла-Ріохою, вам доведеться зробити зупинку. Ми пропонуємо вибрати готелі, які заслужено вважаються одними з найкращих:
- Echaurren Hotel Gastronómico (3 зірки). Він розташований в Ескараї та включає чотири ресторани: Echaurren Tradición, El Portal (дві зірки Мішлен), El Cuartito Bistró і тапас-бар у камінному залі. В околицях містечка є багато мальовничих місць, а в готелі можна орендувати велосипед для прогулянок. Взимку сюди приїжджають, щоб розважитися на гірськолижному курорті Вальдескарай.
- Parador de Santo Domingo de la Calzada (4 зірки) — найвідоміший у Ріосі готель-парадор. Він чудово розташований — за 13 кілометрів від гірськолижного курорту Вальдескарай і за 20 кілометрів від Аро, що дає змогу включити максимальну кількість локацій у свій маршрут.
- Bodega Hotel FyA (4 зірки). Він знаходиться у місті Наваррете (14 кілометрів від Логроньо), що славиться давніми традиціями виноробства і гончарства та був оголошений історико-художнім об’єктом. З вікон номерів готелю відкривається мальовничий краєвид на виноградники, а у вартість проживання входить візит на виноробню і 45-хвилинний спа-сеанс. Крім того, в готелі є власний Музей кераміки, відвідування якого безсумнівно подарує вам приємні враження.
Читайте ще: Де зупинитися в Ріосі: найкращі готелі винного регіону
Порахуйте гнізда лелек в Альфаро
Складаючи план, чим зайнятися в Ріосі, включіть до нього відвідування середньовічного міста Альфаро. Тут розташований найбільший у регіоні храм — Колегія Сан-Мігель-Арканхель (Colegiata de San Miguel Arcángel). Він з 1976 року є національною пам’яткою і має заворожуюче красиву архітектуру. А його величезний дах площею 914 м² облюбували лелеки. Навесні, під час гніздування, тут мешкають понад 500 особин — найбільша в Європі колонія. Коли на даху місця не вистачає, птахи починають будувати свої гнізда на сусідніх будівлях. У цей час можна спостерігати надзвичайне пожвавлення — лелеки поводяться активно в пошуках будівельного матеріалу та їжі для своїх пташенят і заполоняють собою небо.
Пройдіть паломницький маршрут «Шлях святого Якова», що проходить через Ріоху
Через Ла-Ріоху проходить частина найвідомішого в Іспанії пішохідного паломницького маршруту — «Шлях святого Якова» (Ель Каміно де Сантьяго). Насправді, це сукупність маршрутів зі спільним кінцевим пунктом призначення — містом Сантьяго-де-Компостела в Галісії, де знаходяться мощі апостола Якова. Сюди йдуть віряни з різних кінців Європи — Португалії, Франції, Польщі, Ірландії, Англії та інших країн. Загалом налічується понад 15 маршрутів. До числа найбільш затребуваних входять: Французький (camino francés), Початковий (camino primitivo), Північний (camino del norte), Португальський (camino portugués), Англійський (camino inglés) і Віа-де-ла-Плата (via de la plata). Вони побудовані таким чином, щоб мандрівники на своєму шляху відвідали найбільшу кількість святих місць.
Святий Яків вважається покровителем паломників. За життя він вирушив у далеку подорож зі Святої Землі до Іспанії, проповідувати і навертати людей до християнства.
Щоб мотивувати вас вирушити в цей похід у Ла-Ріосі, ми розповімо про нього трохи докладніше:
- З 1993 року «Шлях святого Якова» оголошено об’єктом всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Віряни вважають, що якщо пройти його, то отримаєш прощення гріхів. Але багато мандрівників проходять цей маршрут не тільки з релігійних міркувань.
- Наприкінці шляху, в соборі Сантьяго-де-Компостела, паломникам вручають заповнений латиною «Сертифікат Компостели». Він свідчить про проходження маршруту «Шлях святого Якова». Для його отримання в кінцевому пункті потрібно пред’явити credencial — паспорт пілігрима, що діє з часів Середньовіччя. У ньому мають стояти позначки про відвідування святих місць на маршруті. Для піших паломників він становить щонайменше 100 кілометрів, а для тих, хто їде велосипедом, — 200 кілометрів.
- Символ «Шляху святого Якова» — мушля морського гребінця. Її зображення, поряд із жовтими стрілками, можна зустріти на будівлях, дорожньому полотні, металевих табличках і покажчиках на протязі всього маршруту.
- «Шлях святого Сантьяго» в Ріосі пролягає через Логроньо, Наваретту, Нахеру, Азофру і Санто-Домінго-Де-Ла-Касальду. Також прочани відвідують монастирі Сусо і Юсо в Сан-Мільян-де-ла-Коголья, хоча вони розташовані осторонь від основної траєкторії.
- Протяжність пішохідного шляху — 66,4 кілометра. У кожному з пунктів, що знаходяться на маршруті «Шлях святого Сантьяго» в Ріосі, можна знайти недорогий нічліг у Pilgrims Hostels і хостелах, також тут є готелі невеликої місткості, що пропонують широкий вибір послуг.
Карта маршруту «Шляху святого Сантьяго» в Ла-Ріосі
Логроньо
Перше місто, що зустрічає прочан у Ла-Ріосі на «Шляху святого Сантьяго», — Логроньо. Пілігрими заходять у нього із заходу, спустившись з гори Кантабрія, звідки відкриваються незвичайні краєвиди.
Далі їхній маршрут проходить таким чином:
- Кам’яний міст через річку Ебро. Він був побудований 1884 року і є одним із символів міста. А його попередник, зведений у XI столітті, досі прикрашає собою герб Логроньо. На початку мосту є два «фієлато» — у колишні часи вони слугували пропускним пунктом. Тепер один із них використовується як інформаційний пункт для мандрівників.
- Вулиця Руав’єха. Після переходу через міст, подорожні прямують вулицею Руав’єха. Лише за кілька кроків тут розташована церква Santa María de Palacio і муніципальний гуртожиток для паломників, де можна відновити свої сили. Хостел займає будівлю в палацовому стилі за адресою: вулиця Руав’єха, 32. Крім того, тут стоїть старовинна каплиця святого Григорія — обов’язкове місце відвідування паломниками.
- Площа Сантьяго. Пройшовши вулицею Барріочепо, ви потрапите на площу святого Сантьяго. Тут розташована однойменна церква.Її звели 844 року, але в 1500 році будівлю було знищено пожежею, яка залишила лише фундамент. Нинішню споруду будували протягом XVI століття. Поруч із церквою можна побачити старовинний фонтан Пілігрима, у якому втомлені подорожні втамовували спрагу. Він діє і зараз.
- Пуерта-дель-Каміно. Після площі Сантьяго паломники проходять через ворота Пуерта-дель-Каміно. Вони були зведені в проміжку між 1522 і 1534 роками. Ворота прикрашає двоголовий орел — емблема іспанського короля Карлоса I, а також два щити Логроньо із зображенням трьох геральдичних лілій. Вони були подаровані монархом місту 1523 року за захист від облоги французьких військ двома роками раніше.
- Туристичний офіс Логроньо. Пройшовши міські ворота, ви побачите туристичний офіс, де можна поставити печатку.
На цьому обов’язкова частина маршруту закінчена. Слідуючи за вказівниками, прочани можуть попрямувати на вихід із міста і піти в парк Ла-Грахера.
Парк Ла-Грахера
Парк Ла-Грахера розміщується навколо водосховища на річці Ірегуа, побудованого 1883 року для зрошення фруктових садів, розташованих на південь від Логроньо.
Ла-Грахера — чудовий куточок для відпочинку. Тут є місця для приймання їжі та поповнення запасів води. У літню пору працює бар-ресторан, у якому можна смачно поїсти.
Вихід із парку — асфальтованою доріжкою. Пропустіть поворот на поле для гольфу і почніть спуск, щоб насолодитися чудовими краєвидами та залишити позаду гостинне місто.
Наваррете
Другий пункт на маршруті пілігримів — місто Наваррете, яке славиться не тільки виробництвом вина, а й кераміки. Воно знаходиться всього за 9 кілометрів від Логроньо і розташоване на пагорбі Тедеон.
У XII столітті тут побудували лікарню Сан-Хуан-де-Акре, щоб приймати паломників і надавати їм необхідну допомогу. У старій частині міста досі стоять середньовічні будинки, прикрашені гербами, на яких можна побачити численні типово якобінські декоративні елементи.
У Наварреті слід пройти вулицею Майор-Баха до церкви Успіння. Щоб покинути місто, поверніть на вулицю Arrabal.
Нахера
У Нахері сходяться Французький (у двох його варіантах) і Якобінський «Шлях святого Сантьяго». Це стародавнє місто було столицею королівства Наварра з 923 по 1076 рік. Воно славиться багатою і захопливою історією. Сьогодні воно пропонує великий вибір послуг для прочан у дорозі — хостели та готелі, прекрасні ресторани та місця відпочинку.
Головна мета мандрівників тут — монастир Санта-Марія-ла-Реаль. Він був заснований 1052 року, але свого сучасного вигляду набув у 1516 році. На його території покояться члени королівської сім’ї, графи та герцоги Нахери — загалом понад 30 історичних особистостей. Крім того, у місті варто відвідати монастир святої Олени XVI століття. Обидві споруди вражають своєю красою та багатим декором.
Азофра
Слідуючи за вказівниками з Нахери, паломники прийдуть в Азофру — маленьке поселення з тисячолітньою історією, засноване римлянами. Головна мета прочан — церква Нуестра-Сеньйора-де-лос-Анхелес. Це красива старовинна споруда XVIII століття, прикрашена різьбленням. Вона вінчає собою найвищу точку села.
Санто-Домінго-де-ла-Кальсада
Церква Сантьяго в Санто-Домінго-де-ла-Кальсада — це одна зі значущих зупинок на «Шляху Святого Якова» в Ріосі. Вона привертає увагу своєю давньою історією та архітектурою. Її велична будівля височіє над вузькими вуличками міста, нагадуючи про століття віри та паломництва. Цю стародавню споруду почали зводити в XII столітті, а свого нинішнього вигляду вона набула після реконструкцій у XIV і XVI століттях. Протягом сотень років у цих стінах давали прочанам притулок і нічліг.
Не тільки церква, але також і саме місто Санто-Домінго-де-ла-Кальсада становить інтерес. Тут багато красивих історичних будівель, і є хостели та Pilgrims Hostels для паломників.
Сан-Мільян-де-ла-Коголья
У Сан-Мільян-де-ла-Коголья проходить Якобінський маршрут «Шляхи Святого Якова» в Ріосі. Тут знаходяться два стародавні монастирі — Сан-Мільян-де-Сусо і Сан-Мільян-де-Юсо, які є об’єктами Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. А також їх вважають місцем зародження сучасної письмової та розмовної іспанської мови.
Монастир Сусо був заснований у VI столітті. Тут зберігається колекція найвідоміших в Іспанії середньовічних рукописів і кодексів: Еміліанський Кодекс Соборів (992 р.), Біблія Кізо (664 р.) і копія Апокаліпсиса Беато де Лієбана (VIII століття).
Монастир Юсо звели в XI столітті для розширення монастиря Сусо. Він вирізняється своїми разючими розмірами. Протягом XVI, XVII та XVIII століть монастир пройшов кілька реконструкцій і модернізацій. У результаті цих змін він набув рис різних архітектурних стилів (переважно ренесансу та бароко), які гармонійно поєднуються між собою.
«Шлях Святого Якова» — найкращий у Ріосі маршрут, якщо ви любитель пішохідних прогулянок та історичних місць.
Читайте ще: Повний путівник Ла-Ріохою — винним регіоном Іспанії
Що потрібно знати мандрівникам перед поїздкою в Ла-Ріоху
У цьому розділі ми дамо вам корисну інформацію, яка допоможе підготуватися до подорожі.
Ла-Ріоха — внутрішній регіон на півночі Іспанії. Його перетинає найповноводніша річка королівства (Ебро) і обмежують дві гірські системи: на півночі — гори Кантабрії, а на півдні — гірські хребти Іберійської системи. Для місцевості характерний мальовничий ландшафт, де є все — від родючих долин річки до виноградників, розташованих на схилах пагорбів. Сама природа кличе мандрівників пройти її численними стежками, щоб познайомитися з історією, культурою та чарівними середньовічними селами.
Одна з чудових особливостей Ла-Ріохи — комфортний середземноморський клімат із континентальним впливом. Він чудово підходить для походів і велосипедних прогулянок. Літо, зазвичай, тут — сонячне і спекотне, температура повітря часто — 30 °C і вище, а пік спеки припадає на липень і серпень. Зими — не надто холодні, близько 5-10 °C. Весна та осінь — м’які та приємні, ідеальні для подорожей та активного відпочинку.
Клімат Ріохи підходить не тільки для походів і прогулянок, а й для вирощування винограду, яким вона прославилася на весь світ. Її знамениті вина та виноробні — популярна причина відвідування туристами. Але також цей регіон відомий своєю чудовою кухнею, тапас-барами та маленькими апетитними пінчос.
Ла-Ріоха на мапі Іспанії
Додайте нашу статтю в закладки: у ній багато корисної інформації.
Якщо вам сподобався цей пост, підпишіться на нашу розсилку і Telegram.
Також приєднуйтесь до нас на Pinterest, щоб бути в курсі останніх новин.