Путівник по Льєйді — іспанській столиці равликів
Льєйда або Леріда в Іспанії — невелике місто з населенням трохи більше ніж 130 тисяч осіб. Воно розташоване на заході автономної спільноти Каталонія і є столицею однойменної провінції. Чим же знамените це місто? Насамперед воно відоме своїм грандіозним собором Сеу-Велья, що височіє на пагорбі. Також у Льєйді є кілька старовинних замків. Старе місто являє собою пішохідну зону з різноманітними магазинами. Відпочити від метушні можна в місцевих парках. У Льєйді обов’язково варто відвідати ресторани, частина з яких відзначені в гіді Мішлен, і спробувати гастрономічну гордість регіону — равликів. Що ще подивитися і чим зайнятися в Льєйді в Іспанії? Давайте розберемося разом.
Найкращі пам’ятки Льєйди
Основні визначні пам’ятки Льєйди пов’язані з давньою історією цього міста. Насамперед це собор Сеу-Велья і замки. Також варто звернути увагу на міські зелені зони.
Собор Сеу-Велья (Seu Vella de Lleida, Seo Vieja)
Собор Сеу-Велья — найвизначніша пам’ятка міста Льєйда, розташована на пагорбі Туро де Льєйда (Turó de Lleida). Завдяки такій локації він домінує над містом. Перший його камінь було закладено 1203 року. Освячення храму відбулося 1278 року, але будівництво завершилося тільки в XV столітті. Seu Vella de Lleida поєднує в собі романський і готичний стилі. 1707 року, коли Льєйду захопив іспанський король Філіп V, собор перетворили на військову казарму. Відтоді він більше не використовувався як релігійна споруда. У комплексі з собором є монастир, розташований перед його входом. Таке рішення архітекторів досі вважається вкрай незвичним. Також у Seo Vieja є дзвіниця XIV-XV століть заввишки 60 метрів. На її вершину можна піднятися спіральними сходами.
Собор доступний для відвідування щодня, крім понеділка, 1 і 6 січня, а також 25 і 26 грудня. Вхід — платний для всіх, за винятком дітей до 7 років, священнослужителів і людей з обмеженими можливостями. Безкоштовно Сеу-Велья можна відвідати під час свят 11 травня, 11 і 29 вересня та в перший вівторок кожного місяця.
Замок Ла-Суда (Castell de la Suda, Castillo de La Suda)
Замок Ла-Суда або Рей (Castell del Rei) — ще одна історична пам’ятка Льєйди. Він розташований на тому ж пагорбі, що й собор Сеу-Велья. Його побудували в IX столітті, коли на цій території проживали маври. У 1031-1036 роках тут переховувався Хішам III — останній халіф Кордови. 1150 року в Ла-Суді відбулося весілля барселонського графа Рамона Беренгера IV і дочки арагонського короля Петронілли Арагонської. Унаслідок цього союзу з’явилася Арагонська корона — об’єднання територій під керівництвом королів Арагона. Щодо останніх, то 1214 року в Castell de la Suda місцева знать присягнула на вірність немовляті, яке згодом стало королем Хайме I Завойовником.
Упродовж певного часу замок був резиденцією графів Барселони. Під час Піренейської війни проти Наполеона (1812 рік) і Громадянської війни (1936 рік), будівля була сильно зруйнована і вже не відновлювалася. У південній частині фортеці, яка найменше постраждала, розташований невеликий музей, і є можливість піднятися на дах. Звідси відкривається панорамний вид на Льєйду.
Замок приймає відвідувачів за таким самим графіком, як і собор Сеу-Велья.
Музей Льєйди (Museu de Lleida, Museo de Lérida)
Музей Льєйди присвячений мистецтву та історії регіону. Він був відкритий відносно недавно — у 1997 році. У постійній експозиції представлено понад 1000 об’єктів — археологічні знахідки, живопис, скульптури, гобелени, одяг, меблі, монети. Протягом року відвідувачі можуть побачити кілька тимчасових виставок. У Museu de Lleida проводяться освітні заходи, насамперед розраховані на юних відвідувачів різного віку.
Вхід до музею — безкоштовний для дітей до 16 років, людей з обмеженими можливостями та власників спеціальних карток. У перший вівторок місяця, 11 і 18 травня, Ніч музеїв, 11 і 29 вересня відвідування — безкоштовне для всіх.
Дендрарій-ботанічний сад Льєйди (Arborètum – Jardí Botànic de Lleida)
Дендрарій-ботанічний сад Льєйди — зелена зона біля одного з кампусів Університету Льєйди. Він також називається «Дендрарій доктора Піуса Фонт-і-Куера» (Arboretum Dr. Pius Font i Quer). Це місце було відкрито для публіки у 2013 році. На площі 6,5 гектарів представлено рослини, характерні для чотирьох біомів, — хвойних бореальних лісів, помірних тропічних лісів, листяних лісів помірної зони та склерофілових лісів. Сад прикрашений альтанками, містками, струмочками та скульптурами.
Найкращий час для відвідування Arborètum – Jardí Botànic de Lleida — весна та літо, коли відбувається активне цвітіння. Діти до 12 років, люди віком від 65 років та інші пільгові групи можуть відвідати ботанічний сад безкоштовно. Територією проводяться екскурсії з гідом. Також тут проходять різні майстер-класи. Парк працює щодня, крім 1 і 6 січня, 1 травня, 25 і 26 грудня.
Муніципальний парк Ла-Мільяна (Parc Municipal de la Mitjana, Parque Municipal de la Mitjana)
Муніципальний парк Ла-Мільяна — велика зелена зона в місті Льєйда, площею 90 гектарів. Він розташований на берегах головної міської річки — Сегре. Це улюблена локація місцевих орнітологів. Окрім спостереження за птахами, у парку можна покататися на велосипедах, прогулятися пішки, влаштувати пікнік у спеціальних зонах, а також поплавати на човні чи каяку річкою.
Парк «Єлисейські поля» (Parc dels Camps Elisis, Parque de Los Campos Elíseos de Lérida)
Парк «Єлисейські поля» розташований через річку від собору Сеу-Велья. Ця зелена зона була спроектована в XIX столітті за типом американських садів, де на кожній окремій ділянці посаджені свої дерева. Також у парку можна побачити французький стиль, притаманний Версальським садам, з фігурно підстриженими кущами та яскравими акуратними клумбами. У Parque de Los Campos Elíseos de Lérida також є ділянки з фонтанами, що дарують прохолоду в спекотні дні. Найбільш знакові споруди парку — альтанка Templet de la Música і будівля 1920-х років Cafè Teatre.
Замок Гардені (Castell Templer de Gardeny, Castillo de Gardeny)
Гардені — замок XII століття, розташований на однойменному пагорбі. Тут до XIV століття перебував один зі штабів каталонських тамплієрів. Під час Сегадорського повстання (1640-1652 р. р.) і Війни за іспанську спадщину (1701-1714 р. р.) навколо Castell Templer de Gardeny було збудовано оборонні споруди. Таке доповнення перетворило Гардені на військовий форт. Унікальність цього місця в тому, що воно збереглося в досить гарному стані.
Для відвідування замок доступний із середини березня до кінця грудня. Понеділок — вихідний день. У січні та лютому комплекс закритий. Право на безоплатний вхід мають діти до 13 років, люди, старші за 65 років, і люди з обмеженими можливостями.
Що потрібно зробити туристу в Льєйді
- Прогулятися набережною річки Сегре. Це зелена зона всередині історичної забудови Льєйди. Тут можна пройтися пішки вздовж води та перепочити від міського шуму.
- Дізнатися, чим зайнятися в Старому місті Льєйди. Крім собору Сеу-Велья і старої лікарні Санта-Марія, у цій пішохідній частині міста знаходяться Новий кафедральний собор, ратуша (La Paeria Palace) і Каплиця святого Якова (Capella de Sant Jaume – Peu del Romeu).
- Зайти у внутрішній двір старої лікарні Санта-Марія. Зараз у цій будівлі XV-XVI століть розташований Інститут досліджень Льєйди (Institut d’Estudis Ilerdencs, Instituto de Estudios Ilerdenses). У патіо є кам’яні сходи, що ведуть на другий поверх, і фонтан у стилі епохи Відродження. Чудове місце, щоб зробити атмосферні фотографії для соціальних мереж.
- Пройтися вулицею Каррер Мажор (Carrer Major). Це найстаріша вулиця міста, яка з часом стала пішохідною. Тут можна побачити цікаві з архітектурного погляду будівлі, але головне, навіщо сюди їдуть, — шопінг. На вулиці знаходиться неймовірна кількість магазинів, де продаються одяг, взуття, сувеніри, косметика, аксесуари, ювелірні вироби та багато іншого.
- Відвідати лавандове поле Aromes de Can Rosselló. Воно розташоване за три кілометри на південь від центру міста. Пік його цвітіння припадає на червень. У цей час територія площею 3 гектари забарвлюється в яскравий фіолетовий колір. Це ідеальне місце для оригінальної фотосесії. Також тут проводяться гастрономічні, розважальні та культурні заходи. Перед тим, як піти, варто придбати собі пляшечку лавандової ефірної олії, мило, засушені рослини або навіть лавандове пиво.
Безкоштовні розваги у Льєйді
Усі міські зони Льєйди — безкоштовні для відвідування. У них можна відпочити між екскурсіями та просто насолодитися природою.
Чим ще можна безкоштовно зайнятися в місті? Вільний вхід є в місцеві релігійні споруди — церкву святого Лаврентія (Iglesia Sant Llorenç), церкву святого Іоанна (Iglesia Sant Joan), Новий кафедральний собор (Catedral Nueva).
Чим зайнятися в Льєйді з дітьми
За годину їзди від міста Льєйда знаходиться Астрономічний парк Монтсек (Parc Astronòmic del Montsec, Parque Astronómico del Montsec). Він розташований у селі Ажер і вважається найкращим у Каталонії місцем для спостереження за небом через нечасті опади і незначне світлове забруднення. У мультимедійному залі встановлено новітнє обладнання, що дає змогу бачити зірки в декількох вимірах у роздільній здатності 6К. У нічний час доступні сімейні екскурсії, розраховані на дітей від 10 років та їхніх батьків. Гіди навчать визначати космічні об’єкти на нічному небі. Робити це можна як на оглядовому майданчику, так і через відкритий купол планетарію. Також у Parc Astronòmic del Montsec проводяться атмосферні концерти. У Центральному залі розташована інтерактивна виставка, присвячена важливості астрономії, вивченню Всесвіту та способам захисту природних локацій від світлового забруднення.
Зазвичай Parque Astronómico del Montsec працює в п’ятницю та на вихідних, включно з днями банківських вихідних. Також бувають періоди, коли парк взагалі закритий для відвідування — наприклад, у січні та лютому. Дітям до п’яти років вхід — безкоштовний.
Шопінг у Льєйді
Як ми вже зазначали вище, головна торгова вулиця Льєйди — Каррер Мажор, де можна купити все, що завгодно. Разом з іншими пішохідними вулицями (або carrer каталонською) — Alcalde Costa, Sant Antoni, Portaferrissa, Carme, Magdalena, Avinguda de Blondel і Plaça Sant Joan — вона становить комерційну територію Eix Comercial de Lleida. Її площа — понад 3,5 км², і тут розташовано 350 магазинів. Серед них: Zara, Stradivarius, H&M, Mango, Massimo Dutti, United Colors of Benetton, Bershka, Pull&Bear, Intimissimi, Calzedonia та Oysho.
Найбільшими постійними ринками Льєйди є Каппонт (Mercat de Cappont), Балафія (Mercat de Balafia) і Флемінг (Mercat Municipal de Ronda-Fleming). У першу суботу кожного місяця, крім серпня, в місті працює ринок Хорт (Mercat de l’Hort), де можна купити продукцію локальних виробників. Він проходить на Площі святого Іоанна (Plaça Sant Joan).
Сувеніри в Льєйді доволі стандартні — кружки, магніти, книжки, біжутерія, брелоки та статуетки. Серед них виділяються міні-копії ляльок-гігантів, яких часто можна побачити на місцевих святах. Окрему нішу займають подарунки із зображення міфічного символу Льєйди — дракона Маррако.
Де поїсти та що скуштувати в Льєйді
У Льєйді є кілька ресторанів, відзначених у гіді Мішлен:
- Ferreruela — заклад у сільському стилі, розташований у будівлі старого складу. Він спеціалізується на каталонській кухні, а меню змінюється залежно від асортименту продуктів на найближчому ринку.
- Saroa — ресторан сучасної кухні, де також готують традиційні страви в незвичному виконанні.
- L’Espurna — його спеціалізація полягає в поєднанні естетики минулого і сьогодення.
- Aimia — ресторан сучасної кухні ф’южн з азіатськими нотками. Відвідувачі можуть спостерігати за виконанням свого замовлення завдяки відкритій зоні готування.
- Carballeira — сімейний заклад посеред саду, що спеціалізується на рибі та морепродуктах.
- Kaoma — ресторан азіатської кухні з несподіваними додаваннями в меню перуанських і гавайських страв.
Цікаво, що два заклади, відзначені однією зіркою Michelin, знаходяться не в самій Лериді, а в її околицях:
- Malena розташований у муніципалітеті Жименельс-і-ель-Пла-де-ла-Фон (Gimenells i el Pla de la Font). Цей сімейний заклад зайняв стару ферму і співпрацює з Інститутом харчових досліджень і технологій. Кухню можна охарактеризувати як сучасну з традиційними мотивами. Шеф-кухар Шисо Кастаньо розробив унікальну технологію, що дає змогу продуктам вбирати аромати вугілля, завдяки використанню пари.
- La Boscana знаходиться в муніципалітеті Бельвіс. Його будівля має величезні панорамні вікна, через які відкривається вид на сади, гаї та озера, створюючи неймовірну атмосферу. Шеф-кухар Жоель Кастаньє у своєму авторському меню трансформує смаки, типові для Льєйди, знаходячи ідеальний баланс пікантності та фруктових нот. Щодо останніх, фрукти для ресторану привозять із довколишніх ферм або зривають у власному саду.
Також у Льєйді популярністю користуються ресторани Creperia Flash, La Capital, Cantamanyanes, Cervecería Zeke, Kimo та Platz.
У провінції Льєйда в Каталонії виготовляють оливкову олію з маркуванням DOP Les Garrigues, що позначає її територіальну приналежність.
Також варто звернути увагу на місцеве вино (шукайте на етикетці слова DO Costers del Segre). Уздовж річки Сегре, вирощують виноград, з якого отримують білі вина макабеу (Macabeu) і парельяда (Parellada), а також червоні каберне совіньон (Cabernet Sauvignon), мерло (Merlot), сира (Syrah), піно нуар (Pinot Noir), темпранільо (Tempranillo), гренаш (Grenache), трепат (Trepat). Білі вина регіону вирізняються легкістю, а червоні, навпаки, славляться своєю насиченістю.
Льєйда вважається іспанською столицею равликів. Їх тут готують у різних варіаціях. Карголс-а-ла-ляуна (Cargols a la llauna) їдять із соусами айолі або вінегрет, карголс-амб-самфаїна (Cargols amb samfaina) подають із зеленим перцем і томатним соусом, карголс-а-ла-брутеска (Cargols a la brutesca) готують на кам’яній плиті в соломі, карголс-а-ла-горманта (Cargols a la gormanta) смажать із борошном, сіллю і перцем.
Серед випічки можна відзначити перепічку кока-де-рекапте (Coca de recapte), що готують із баклажанами, червоним перцем, томатами, цибулею та анчоусами. У Льєйді також можна скуштувати мигдалеве печиво гранадос (Granados), назване на честь композитора і піаніста Енріке Гранадоса, який народився в цьому місті.
Транспорт у Льєйді
За 15 кілометрів від міста є аеропорт Льєйда-Альгуайре (Aeroport de Lleida-Alguaire, Aeropuerto de Lérida-Alguaire, ILD). Він обслуговує тільки сезонні рейси на іспанські Балеарські острови — Пальму-де-Майорку, Ібіцу і Маон.
На схід від собору Сеу-Велья розташована головна залізнична станція міста Льєйди (Lérida Pirineos, Lleida Pirineus). Саме з цього вокзалу Лериди в Іспанії вирушають поїзди до Барселони, Мадрида, Таррагони, Побла-де-Сегура і Перпіньяна.
Оскільки Льєйда — невелике місто, з громадського транспорту тут представлені тільки автобуси. Налічується близько 15 маршрутів, два з яких — нічні.
У місті є спеціальний туристичний автобус з відкритим верхом, який їздить повз головні визначні пам’ятки. Маршрут складається з 11 зупинок. Відправлення відбуваються щодня. Дізнатися детальну інформацію та забронювати квитки можна на офіційному сайті.
Усю автобусну мережу провінції Льєйда обслуговує оператор ATM. Оплатити його послуги можна за допомогою картки, розрахованої на різну кількість поїздок на місяць — 10, 50 або необмежену кількість. Ознайомитися з тарифами, маршрутами, видами проїзних і пунктами їх продажу легко на офіційному сайті. Для дітей до 4 років — проїзд безкоштовний.
Якщо ви хочете у вільний темпі оглянути цікаві пам’ятки не тільки міста, а й провінції, краще орендувати особистий автомобіль, щоб не залежати від розкладу громадського транспорту.
Де зупинитися в Льєйді
У Льєйді представлено кілька хороших готелів, де можна зупинитися на весь час перебування. Також у місті є унікальна можливість пожити в колишньому старовинному монастирі.
Real Lleida
Real Lleida — тризірковий готель на березі Сегре в центрі міста. Він знаходиться близько до основних визначних пам’яток, а також недалеко від залізничної та автобусної станцій. Номери розраховані як на пари, так і на сім’ї з дітьми. На території Real Lleida є бар і ресторан.
Ibis Lleida
Готель Ibis Lleida розташований за 15 хвилин ходьби від парку «Єлисейські поля». Незважаючи на те, що в нього лише дві зірки, це комфортне місце для проживання з лаконічним інтер’єром. На території є фітнес-центр і ресторан, де подають сніданок у форматі шведського столу.
Nastasi Hotel & Spa
Nastasi Hotel & Spa — чотиризірковий готель на заході міста Льєйда. Це рекреаційний комплекс із відкритим басейном, спортивним центром і спа. На сніданок гостям пропонується формат шведського столу. Увечері можна приємно провести час у барі або в ресторані, що спеціалізується на каталонській кухні та готує з локальних продуктів. Окрім стандартних номерів, тут є кілька тематичних — «Ботанічний сад», «Білі троянди», «Тисяча і одна ніч», «Марракеш», «Траса 66» та інші. Також на території Nastasi Hotel & Spa є апартаменти. Для закоханих пар діють спеціальні пропозиції для відпочинку.
Hotel Zenit Lleida
Hotel Zenit Lleida в Іспанії — чотиризірковий готель у центрі міста між річкою Сегре і собором Сеу-Велья. Усі номери витримані в єдиному стилі з домінуванням коричневих відтінків. Як і в інших готелях із нашого списку, сніданок подають у форматі шведського столу. В інший час доби можна скуштувати страви з місцевих продуктів і випити коктейль у барі. У Hotel Zenit Lleida є тренажерний зал.
Parador de Lleida
Parador de Lleida розташований у центрі міста і є одним із найпопулярніших готелів Льєйди за версією Tripadvisor. Це колишній монастир XVII століття. Для проживання гостям пропонують номери з сучасним дизайном і технічним оснащенням. Родзинка парадору — внутрішній двір, який практично не змінився з часів побудови. Його доповнюють модні інтер’єрні рішення. Всередині є чотири столики, за якими можна випити кави і відпочити. У приміщенні колишньої церкви розташований ресторан L’Aplec. Його шеф-кухар Пако Відаль спеціалізується на каталонській кухні. Зокрема, тут можна скуштувати равликів, якими так славиться Льєйда.
Найкращий час для відвідування Льєйди
Клімат у Льєйді — семіаридний. Зима тут — м’яка і туманна, а літо — спекотне і сухе. Найхолодніший місяць — січень із середньою температурою +6 °C. У липні стовпчик термометра, як правило, показує +25 °C.
За рік на місцевості випадає близько 370 міліметрів опадів.
Свята та фестивалі в Льєйді
Льєйда — невелике місто, в якому проходить не так багато фестивалів. Найяскравіші з них присвячені равликам, місцевому святому і джазовій музиці.
Фестиваль збору равликів (Aplec del Caragol)
Фестиваль збору равликів у Леріді в Іспанії відбувається щорічно в травні на березі річки Сегре і в парку «Єлисейські поля». Це найбільше у світі свято, присвячене равликам. Окрім приготування та поїдання страв із них, до програми входять виступи духових оркестрів, паради, концерти, театральні вистави, вежі з людей та конкурси.
Фестиваль Мажор (Festa Major)
Фестиваль Мажор — ще одне весняне свято в Льєйді. Його проводять 11 травня на честь святого Анастасія — римського солдата, який народився тут і був закатований за наказом імператора Діоклетіана в 303 році нашої ери. Вулицею Ферран (Rambla de Ferran) проходить парад платформ, з яких на глядачів сиплються конфетті. Обов’язковими персонажами фестивалю є дракон Маррако і одні з найстаріших в Іспанії ляльок-гігантів — Марк Антоній і Клеопатра, створені в 1840 році. Також до програми Festa Major входить підношення квітів. Закінчується все масштабним феєрверком.
Льєйдський міжнародний джазовий фестиваль Jazz Tardor
Фестиваль Jazz Tardor проводиться в Льєйді щорічно в листопаді. На різних майданчиках міста виступають як відомі джазові музиканти, так і артисти-початківці цього жанру з усього світу. Крім класичного стилю, на фестивалі можна почути госпел, фолк, грув, фьюжн.
Околиці Льєйди
У Каталонії околиці Льєйди досить різноманітні. Тут є кілька цікавих муніципалітетів, пригодницький і природний парки, екстремальна ущелина і прекрасний монастир.
В’єлья (Viella)
В’єлья — муніципалітет за 150 кілометрів на північ від Льєйди біля кордону з Францією. Він розташований у долині Валь-д’Аран. Через нього протікає дві річки — Гаронна (Garona) і Арріу Нере (Arriu Nere). На їхніх берегах, обкладених кам’яною кладкою, стоять маленькі будиночки. Додавши гори на тлі, ми отримуємо ідилічну картину. В одній із місцевих кав’ярень можна взяти їжу на винос, знайти собі мальовничу місцину на свіжому повітрі та просто насолоджуватися спокоєм і краєвидами.
Піренейський парк пригод (Pirineus Park Aventura)
Pirineus Park Aventura — парк пригод за 150 кілометрів від Льєйди. Він працює сезонно — з квітня до середини жовтня. Тут є мотузковий парк, що складається з шести маршрутів різної складності, розрахованих як на дітей, так і на дорослих. Любителі спокійнішого дозвілля можуть взяти в оренду каяк і поплавати озером Торрасса. Ще одна активність Pirineus Park Aventura — трекінг у лісі місцевого ботанічного комплексу. Маршрут включає оглядовий майданчик, звідки, якщо пощастить, можна побачити рідкісних тварин.
Ущелина Монт-Ребей (Congost de Mont-Rebei)
Ущелина Монт-Ребей — природне диво приблизно за 100 кілометрів від Льєйди. Вона утворена річкою Ногера-Рібагорсана (Noguera Ribagorzana, Noguera Ribagorçana). Довжина ущелини становить лише 4 кілометри, і вивчити її можна двома способами. Перший — подолати цей шлях по воді на каяку. Другий варіант — більш екстремальний. Він проходить скелями, до яких прикріплені дерев’яні помости і підвісні мости. Пікова точка стежки становить 500 метрів.
Пенельєс (Penelles)
Пенельєс — муніципалітет за 40 кілометрів від Льєйди. Його важко сплутати з іншими населеними пунктами через стіни будинків, прикрашені графіті. Це не просто малюнки чи теги, це — витвори сучасного мистецтва. Головними темами робіт є сільське життя та природні ландшафти. Щороку тут відбувається тематичний фестиваль Gargar, під час якого колекція графіті поповнюється.
Валь-де-Бої (La Vall de Boí, Valle de Bohí)
Валь-де-Бої — муніципалітет за 140 кілометрів від Льєйди. Він розташований у гірському районі. Це довгий час робило його досить ізольованим від інших частин країни, що дало змогу зберегти традиції та історичну спадщину в практично незайманому вигляді. Головна визначна пам’ятка La Vall de Boí — ансамбль романських церков, які оголошені об’єктами Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Всі вони були побудовані в XI-XII століттях і збереглися в гарному стані. Звичайно ж, за десять століть їх модернізували, але ці зміни, навпаки, дають змогу подивитися на архітектуру різних епох в одному місці.
Монастир Санта-Марія-де-Вальбона (Vallbona de les Monges Monastery, Santa Maria de Vallbona de les Monges)
Монастир Санта-Марія-де-Вальбона розташований у комарці Уржель за 55 кілометрів від Льєйди. Він був побудований у XII столітті і може похизуватися поєднанням готичного і романського архітектурних стилів. Santa Maria de Vallbona de les Monges належить жіночому цистерціанському ордену і є частиною Цистерціанського маршруту. Тут знаходяться могили дружини короля Арагона Хайме I Завойовника Іоланди Угорської та їхньої доньки Санчі. Для відвідування, крім звичних приміщень, доступні бібліотека, трапезна і кухня.
Національний парк Айгуестортес-і-Естань-де-Сант-Маурісі (Parc Nacional d’Aigüestortes i Estany de Sant Maurici, Parque nacional de Aigüestortes i estany de Sant Maurici)
Айгуестортес-і-Естань-де-Сант-Маурісі — єдиний національний парк у Каталонії. Він розташований за 150 кілометрів від міста Льєйда в Піренейських горах. На території є кілька піків із висотою до 3017 метрів і близько 200 озер. У назву парку входить ім’я озера Сант-Маурісі, на якому є невелика дамба. Його оточують густі ліси, а зверху видніється гора Енкантатс (2748 метрів).
Parc Nacional d’Aigüestortes i Estany de Sant Maurici пропонує безліч можливостей для активного відпочинку. Серед них: трекінг, спостереження за птахами, катання на велосипеді, хайкінг, скалолазіння та багато іншого. Взимку в парку можна походити на лижах, покататися на снігоході та забратися на вкриті льодом гори. На території постійно проходять виставки, екскурсії, лекції, спортивні заходи та розважальні шоу.
Читайте також: Путівник по Каталонії – батьківщині Гауді та Далі
Поширені запитання про Льєйду
Чи варто їхати до Льєйди?
У місті та його околицях є кілька об’єктів із довгою та цікавою історією. А природа навколо просто створена для активного відпочинку.
Чим відома Льєйда?
Льєйда знаменита своєю історико-архітектурною спадщиною, наприклад, собором Сеу-Велья та замком Гардені. Вони гармонійно межують із сучасними будівлями.
Якою мовою говорять у Льєйді?
У Льєйді спілкуються каталонською мовою з характерним діалектом. Більшість населення також знає іспанську.
Чому Льєйду також називають Леридою?
Леріда — іспанська назва міста, яка має погані асоціації через політику Франко, що винищувала каталонську мову. Нині топонім Льєйда використовується як у каталонській, так і в іспанській мовах.
Льєйда на мапі
Додайте нашу статтю в закладки — в ній багато корисної інформації.
Якщо вам сподобалася публікація, підпишіться на нашу розсилку і Telegram.
А також приєднуйтесь до нас у Pinterest, щоб бути в курсі останніх подій.