Путівник по Каталонії — батьківщині Гауді та Далі
Каталонія — автономна спільнота на північному сході Іспанії. Це самобутній регіон зі своєю мовою, унікальною культурою і традиціями. Згадуючи про Каталонію, насамперед уявляєш образи архітектури Антоніо Гауді, картини Сальвадора Далі, емоційні футбольні поєдинки та людні пляжі. Чим же ще цікавий цей іспанський регіон, що приваблює десятки мільйонів туристів щороку? Давайте разом розберемося.
Географія Каталонії
Каталонія розташована на північному сході Піренейського півострова. На заході від неї знаходиться регіон Арагон, на південному заході — Валенсія, а східна частина цієї автономної спільноти омивається Середземним морем. Узбережжя регіону ділиться на чотири зони — Коста-дель-Маресме з центром у Калельї (Costa del Maresme), Коста-Брава (Costa Brava), Коста-дель-Гарраф (Costa del Garraf) і Коста-Дорада (Costa Dorada).
Північний кордон регіону — Піренейські гори, за якими розташовані Франція і Андорра. Найвища точка Каталонії з показником у 3143 метри — Піка Дестатс (Pica d’Estats). На півдні від Піренеїв знаходиться Центральна каталонська западина, зосереджена навколо долини річки Ебро. На схід від неї, вздовж моря, протягнулися Каталонські прибережні хребти або, як їх ще називають, — Каталонська середземноморська система. По суті це два паралельні гірські хребти, розділені долиною. Найвища гора цієї території — Монтсеррат (Montserrat), що є скельним масивом заввишки 1236 метрів. Тут розташований однойменний монастир.
Найдовша річка не тільки Каталонії, а й Іспанії — вже згадана Ебро (Ebro), що впадає в Середземне море. Також у нього впадають річки Тер (Ter), Льобрегат (Río Llobregat), Флувія (Fluvia) і Муга (Muga).
Найбільше озеро Каталонії — Баньолес (Estany de Banyoles). Воно розташоване біля однойменного міста і займає територію в 1575 квадратних кілометрів. Ще одне озеро — Сант-Маурісі (Estany de Sant Maurici) — розташоване в Національному парку Айгуестортес-і-Естані-де-Сант-Маурісі, єдиній подібній території, яка охороняється в Каталонії. Варто згадати і штучне озеро Пучсерда (Estany de Puigcerdà), створене ще в XIII столітті.
Автономна спільнота Каталонія складається з чотирьох провінцій — Барселони (Barcelona), Таррагони (Tarragona), Льєйди (Lleida) і Жирони (Gerona) з однойменними містами в якості адміністративних центрів. Найбільше місто і столиця Каталонії — Барселона з населенням понад 3 мільйони осіб.
Що подивитися в Каталонії
Регіон Каталонія, Іспанія насамперед асоціюється з архітектурою Гауді та середньовічними спорудами. Крім цього, місцева природа дивує своїм розмаїттям — долини переходять у гори, які спускаються до Середземного моря.
Барселона (Barcelona)
Барселона — найпопулярніше місто Каталонії. Вона відома своєю неймовірною архітектурою, футбольним клубом і курортною атмосферою, а також розвиненою культурою та гастрономією. Про останнє яскраво свідчать два десятки ресторанів у Барселоні, відзначені різною кількістю зірок Мішлен. Центром міста є площа Каталонії (Plaça de Catalunya, Plaza de Cataluña) з фонтанами і статуями, звідки починається більша частина турів у Барселоні. Особливо активно життя кипить на головній пішохідній вулиці Лас-Рамблас (La Rambla). Уздовж неї розташовані готелі, ресторани та різноманітні магазини.
Чим ще зайнятись і що подивитися в Барселоні? Головними визначними пам’ятками міста справедливо вважаються архітектурні шедеври Антоніо Гауді — храм Святого Сімейства, парк Гуель, будинок Бальо і будинок Міла, що виділяються своїми увігнутими формами. Друге, за чим сюди приїжджають, — відвідування матчу футбольної команди Barcelona на стадіоні Spotify Camp Nou. А з насиченим минулим регіону можна ознайомитися в Музеї історії Каталонії (Museu d’Història de Catalunya). Усе це можна побачити під час організованих автобусних турів. Екскурсійну програму легко поєднати з неквапливим або активним пляжним відпочинком на середземноморському узбережжі.
Жирона (Gerona)
Жирона — невелике каталонське місто в однойменній провінції в Іспанії. Воно має давню історію французького та іспанського правлінь без сильних руйнувань, тому тут дуже добре збереглася середньовічна архітектура. У місті є кілька чудових музеїв, прекрасні ресторани, зокрема два — із зірками Мішлен, і мальовничі мости через річку Оньяр.
Чим можна зайнятися в Жироні? Серед головних визначних пам’яток міста і Каталонії — Кафедральний собор Жирони (Catedral de Santa María de Gerona). Він був зведений у XIV столітті на честь Діви Марії. Собор кілька разів перебудовувався, завдяки чому набув унікального вигляду. Також варто пройтися єврейським кварталом Ель-Каль, що веде свою історію з IX століття. Тут можна прогулятися вузькими вуличками, крутими сходами і красивими внутрішніми двориками. А перед тими, хто піднявся на середньовічні міські стіни, відкривається приголомшливий вид на всю Жирону. Щоб побачити всі значущі місця, варто вирушити в пішохідну екскурсію. Поруч із Жироною в Іспанії розташоване місто Бесалу, яке відоме своїм середньовічним мостом.
Таррагона (Tarragona)
Таррагона — невелике місто й адміністративний центр однойменної провінції Каталонії. На його території знаходилося перше на Іберійському півострові римське поселення. Тож не дивно, що тут залишилася велика кількість об’єктів тих часів різного ступеня збереження. З 2000 року їх було внесено до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. У період Середньовіччя місто було столицею королівства Арагон. Познайомитися з римським минулим Таррагони можна під час пішої екскурсії.
Місто розташоване в курортній зоні Коста-Дорада, тому, окрім вивчення історичних пам’яток, тут можна чудово відпочити на узбережжі Середземного моря. Чим ще зайнятися в Таррагоні в Іспанії? Відвідати особливі локації — оглядовий майданчик Середземноморський балкон, Кафедральний собор і Римський амфітеатр. Візит до Таррагони — чудовий варіант для одноденної поїздки з Барселони.
Льєйда (Lleida)
Льєйда, яку також іноді називають Леріда, — адміністративний центр однойменної провінції Каталонії. Протягом усієї її історії тут проживали іберійці, римляни та маври. Головна визначна пам’ятка Льєйди — собор Сеу-Велья (Seu Vella de Lleida), будівництво якого почалося в XIII столітті. Його видно практично з будь-якої точки міста завдяки розташуванню на узвишші. Ще один важливий культурний та історичний об’єкт — замок Гардені, побудований тамплієрами. Від нього залишилися тільки житлова вежа з донжоном, частина кріпосної стіни і церква.
Читайте також: Путівник по Льєйді — іспанській столиці равликів
Храм Святого Сімейства (Temple Expiatori de la Sagrada Família)
Храм спокути Святого Сімейства — одна з найвпізнаваніших релігійних споруд не тільки в Іспанії, а й у світі. Його будівництво почалося в Барселоні у 1883 році за проектом Антоніо Гауді. Зведення здійснювалося виключно за рахунок пожертвувань парафіян, що розтягнуло цей процес більш ніж на сотню років, зробивши храм також найвідомішою недобудовою світу. Незважаючи на будівельні роботи, з 2010 року він відкритий для богослужінь. У завершеному вигляді Temple Expiatori de la Sagrada Família буде виглядати як п’ятинефна церква у формі латинського хреста. Всередині є крипта, сім каплиць і клуатр. Уся будівля має бути увінчана вісімнадцятьма вежами, присвяченими всім апостолам, Ісусу Христу, Діві Марії, а також євангелістам Луці, Матвію, Іоанну і Марку. Як і у всіх проєктах Гауді, тут практично неможливо зустріти прямі лінії та гострі кути. Для повного досвіду краще відвідувати храм Святого Сімейства в Барселоні з екскурсією під керівництвом професійного гіда, щоб дізнатися всю історію та цікаві подробиці.
Парк Гуель (Parque Güell)
Гуель — найпопулярніший парк Барселони та Іспанії також створений Антоніо Гауді на початку XX століття. Його було названо на честь Еусебі Гуеля, який вигадав ідею парку з особняками для багатих городян. Однак барселонці не захотіли купувати будинки за межами центру, і в результаті з 62 — було викуплено тільки 2 ділянки. У 1922 році ця територія стала громадським парком.
Уже на вході видно, яке це місце незвичайне. Відвідувачів зустрічають два «пряникові будиночки» — один був побудований для сторожа, а другий — служить офісом для адміністрації парку. За ними починаються центральні сходи, що ведуть до «Зали ста колон». На території знаходиться мережа звивистих алей з кам’яними та мозаїчними прикрасами. На верхній терасі є довга лава у формі морського змія. Також у Parque Güell у Барселоні обов’язково варто подивитися на мозаїчну саламандру і фонтан у вигляді дракона, а також відвідати будинок-музей Гауді, де він жив до 1925 року. Частина парку відкрита для вільного відвідування, а інша — доступна за умови купівлі квитка. Щоб пройти сюди без черги, можна замовити екскурсію.
Готичний квартал Барселони (Barrio Gótico)
Готичний квартал Барселони або, як його називають каталонською мовою, Barri Gòtic — частина Старого міста. Він починається від площі Каталонії і простягається до узбережжя між вулицями Лас-Рамблас і Віа-Лайєтана. Чим зайнятися і що подивитися в Готичному кварталі Барселони? Тут можна загубитися в лабіринті вузьких середньовічних вуличок, помилуватися величністю собору Святого Хреста і Святої Евлалії (La Catedral de la Santa Cruz y Santa Eulalia), знайти площу Святого Якова (Plaza de San Jaime, Plaça de Sant Jaume) та Королівську площу (Plaza Real, Plaça Reial) і завітати до Can Culleretes — найстарішого ресторану в Барселоні, що працює з 1786 року.
Монастир Монсеррат (Monasterio de Montserrat)
Бенедиктинський монастир Монтсеррат був зведений на однойменній горі за межами Барселони. Перша згадка про нього датується 880 роком. Протягом свого існування він неодноразово руйнувався і відновлювався. Останні великі роботи проводилися в середині XIX століття. У Monasterio de Montserrat зберігається одна з найважливіших святинь Каталонії — Чорна Діва Монсерратська. Це статуя XII століття, що зображує Богоматір із немовлям. Свою назву вона отримала за темний колір дерева, з якого виготовлена. Також на території монастиря є бібліотека і музей, де можна побачити роботи Ель Греко, Караваджо, Моне, Дега, Пікассо і Далі. Окремої згадки заслуговує Есколанія де Монсеррат — один із найстаріших дитячих хорів світу, що базується тут.
До монастиря ведуть канатна і зубчаста залізниця. Один із популярних піших маршрутів до нього починається в провінції Барселона від собору в муніципалітеті Сан-Кугат-дель-Вальєс (Sant Cugat del Vallès). З Барселони до монастиря організовують чудові тури.
Канатна дорога Монжуїк (Telefèric de Montjuïc)
Канатна дорога Монжуїк у Барселоні — найзручніший спосіб дістатися на вершину однойменної гори, де стоїть замок. Її довжина становить 750 метрів, і протягом десятихвилинної поїздки можна побачити практично всі визначні пам’ятки міста. Нижня станція розташована в парку Монжуїк, а на зворотному шляху з гори фунікулер має проміжну станцію Мірадор із прекрасним парком. Півсотні кабінок рухаються без зупинки з комфортною швидкістю для посадки і висадки пасажирів. Квитки на Telefèric de Montjuïc краще придбати заздалегідь.
Читайте також: Канатна дорога Монжуїк Барселона — все, що потрібно знати перед відвідуванням
Каса-Батльо (Casa Batlló)
Каса-Батльо — унікальний будинок у Барселоні. Спочатку його побудували 1877 року, проте свого впізнаваного вигляду він набув у 1904-1906 роках, коли за його переробку взявся Антоніо Гауді. Замовив такий проект текстильний магнат, який проживав у цій будівлі. Крім зовнішнього вигляду, архітектор змінив інтер’єри, додавши підвал, мансарду та асотею. Фасад будівлі може похвалитися вигнутими лініями, вітражами, кованими елементами, кахлями та керамічним облицюванням. Вважається, що такий вигляд навіяний легендою про перемогу Святого Георгія (покровителя Каталонії) над драконом. Колони уособлюють кістки тварини, балкони — черепи його жертв, яскрава черепиця — луску, а вежа з хрестом — меч святого. Найкращий спосіб познайомитися з цим архітектурним дивом — придбати вхідний квиток із супроводом аудіогіда.
Театр-музей Далі (Teatro-Museo Dalí)
Театр-музей Далі розташований у місті Фігерас за 140 кілометрів від Барселони, на півночі Каталонії. Ексцентричний художник жив тут з 1984 по 1989 рік і похований у склепі під сценою. Цікаво, що сам музей був побудований ще за життя геніального матера, щоб відродити старий міський театр. Звичайно ж, будівля виконана в дусі дивовижної творчості Далі — червоні стіни прикрашені численними хлібними виробами і зверху увінчані величезними яйцями. У Teatro-Museo Dalí зібрана найповніша у світі колекція картин, скульптур і механічних вигадок художника. Одним із найвідоміших експонатів є інсталяція вітальні з диваном у вигляді губ, яка, якщо її оглянути з правильної точки, перетворюється на обличчя актриси Мей Вест. Тур із гідом дасть змогу дізнатися історію Сальвадора Далі, зануритися в його екстраординарну творчість і відвідати не тільки музей, а й місця, пов’язані з художником у Фігерасі.
Коста-Брава (Costa Brava)
Коста-Брава — північно-східний берег Каталонії в провінції Жирона в Іспанії. Ця територія тягнеться від міста Бланес до кордону з Францією і складається з трьох районів (комарок) — Сельва, Баш-Емпорда, Альт-Емпорда. До них часто додають Жиронес і Пла-де-л’Естань.
Це скеляста місцевість із прекрасними пляжами, відзначеними Блакитним прапором. Тут є все, що потрібно для повноцінного відпочинку — готелі, ресторани, аквапарки, нічні клуби. Чим зайнятися в Коста-Браві, крім лежання на пляжі? За культурну програму відповідають замки, храми і численні музеї. Найбільші міста і курорти Costa Brava в Іспанії — Пальс, Льорет-де-Мар, Бланес, Тосса-де-Мар, Фігерас, Кастель-Плайя-де-Аро, Кадакес. Познайомитися з Коста-Брава і Жироною можна під час одноденного туру з Барселони.
Коста-Дорада (Costa Dorada)
Коста-Дорада – курортна зона на північному сході Каталонії в провінції Таррагона. Вона йде від гирла річки Фуа до дельти Ебри та має довжину 81 кілометр. Багато пляжів тут відзначені нагородою Блакитний прапор, яка підтверджує чистоту води та піску, наявність інфраструктури та екологічність. Окрім занять водними видами спорту в Costa Dorada популярний гольф, про що свідчить велика кількість спеціалізованих клубів із якісними полями. Любителям екстриму сподобається розважальний комплекс PortAventura World із захоплюючими атракціонами. Серед найпопулярніших курортів можна виділити Ла Пінеду, Салоу, Камбрільс, Л’Амелл-де-Мар.
Сіджес (Sitges)
Сіджес або Сітжес — одне з найпопулярніших курортних міст Каталонії та Іспанії менш ніж за 40 кілометрів від Барселони. Воно розташоване в курортній зоні Коста-де-Гарраф і володіє всіма необхідними складовими європейської історичної рекреаційної зони — старовинною архітектурою, мальовничими вузькими вуличками і прекрасними пляжами.
Чим зайнятися в Сіджесі, крім лінивого відпочинку? Відвідати Міжнародний каталонський фестиваль фантастичних фільмів (Festival Internacional de Cinema Fantàstic de Catalunya), що проходить восени, і зайти до музею Кау-Феррат (Cau Ferrat), що був раніше будинком художника і письменника Сантьяго Русіньоля. Крім його робіт, тут представлені творіння Пікассо, Касаса і Пішо. Також у музеї зберігаються колекції кованих речей, скляного посуду та кераміки, зібрані господарем будинку. З Барселони до Сіджеса можна здійснити одноденну поїздку. У програму такого туру також входить відвідування Таррагони.
Чим зайнятися в Каталонії
У Каталонії неможливо занудьгувати, адже заняття знайдуться для всіх. Тут є унікальні пропозиції для кіноманів, футбольних фанатів, людей, які бажають познайомитися з іспанською музикою і танцями, любителів барної культури. Активним туристам сподобаються гірськолижні курорти, узбережжя, де можна зайнятися різними видами спорту, і політ на вертольоті над Барселоною. Ми пропонуємо вам такі варіанти дозвілля.
- Переміститися до Вестероса і Браавоса з туром по місцях зйомок серіалу «Гра престолів» у Жироні. У Кафедральному соборі ви без зусиль впізнаєте Велику септу, старе місто Жирони перетворилося на Браавос, де проходили ранні пригоди Ар’ї Старк, а монастир Сан-Пере-де-Галіганс став цитаделлю в Старомісті, куди Сем Тарлі прибув для навчання на мейстера.
- Побачити Барселону з висоти пташиного польоту. Не варто втрачати можливість вирушити на вертолітну екскурсію над столицею Каталонії. Це подарує унікальний шанс побачити всі визначні пам’ятки з незвичного ракурсу, насолодитися красою місцевої природи і помилуватися геометричною квадратною структурою старого міста.
- Випити шот у крижаному барі. У районі Барселонета розташований перший у світі пляжний крижаний бар Icebarcelona. Він працює цілий рік і двічі за цей період оновлює «інтер’єр». Гостям видають шапки, куртки і рукавички, а напої пропонують у крижаних келихах і чарках. Зігрітися після відвідин крижаного царства можна на відкритій терасі.
- Відвідати футбольний матч ФК «Барселона» і зазирнути до музею команди. Це один із найтитулованіших клубів світу, який багаторазово вигравав чемпіонат Іспанії, а також Лігу чемпіонів. Їхній домашній стадіон Spotify Camp Nou — наймісткіший у Європі. Серед найвідоміших гравців «Барси» є імена Роналдо, Роналдіньо, Мессі, Неймара, Іньєсти та Суареса.
- Подивитися на танцівників фламенко в клубі Лос-Тарантос (Los Tarantos) на Королівській площі Барселони. Це яскрава вистава з традиційними іспанськими танцями та піснями в супроводі гітарної музики.
- Відпочити на численних пляжах. Уся східна частина Каталонії являє собою узбережжя Середземного моря з мальовничими пляжами. На них можна як просто позасмагати під іспанським сонцем, так і зайнятися водними видами спорту — кайтсерфінгом, дайвінгом, каякінгом, падлбордінгом, яхтингом і багатьом іншим. Серед туристів, які приїжджають до Іспанії, популярністю користується не тільки Коста-Брава, а й Коста-дель-Маресме з містом Калелья в центрі.
- Зайнятися зимовими видами спорту в Піренеях. У Каталонії розташовано кілька чудових гірськолижних курортів. Ла Моліна (La Molina) — найстаріша зимова спортивна база Іспанії. Бекейра-Берет (Baqueira-Beret) — найбільший і найбільш відвідуваний курорт країни. Також варто звернути увагу на Бої Тауль (Boí Taüll), Меселью (Masella) і Порт-дель-Конте (Port del Comte).
- Оглянути старовинні замки та монастирі. Каталонія — регіон із багатою історичною та релігійною спадщиною, що відображається в кількості стародавньої архітектури. Крім монастиря Монсеррат, серед туристів користуються популярністю Поблет (Santa Maria de Poblet) у Монблані Іспанія, Сант-Пере-де-Родес (Sant Pere de Rodes), Сантес-Креус (Santes Creus), Педральбес (Santa María de Pedralbes) і Сант-Пере-де-Касерес (Sant Pere de Casserres). Найвідоміші замки Каталонії, які варто відвідати, — Монжуїк (Montjuïc), Кардона (Cardona), Бегур (Begur), Сан-Ферран (Castell de Sant Ferran) і Пералада (Castell de Peralada).
- Заїхати в найкрасивіші села. В Іспанії є асоціація з такою назвою, яка займається збереженням сільської спадщини та її популяризацією. У Каталонії ви знайдете три подібних населених пункти — Бежет (Beget) у провінції Жирона, Артьєс (Artiés) і Бажерге (Bagergue) у Лериді. До списку найкрасивіших сіл Іспанії не входить Рупіт (Rupit), але цей 1000-річний населений пункт однозначно вартий уваги. Тут час ніби назавжди застиг, що дає змогу переміститися в минуле.
- Вирушити в одноденну поїздку з Барселони в Кадакес (Cadaqués, Cadaqués). Це муніципалітет у провінції Жирона на узбережжі Коста-Брава. Він відомий своїми білими будиночками з теракотовими черепичними дахами. Кадакес любили Далі, Пікассо, Дюшан та інші творчі люди, які дали поштовх до того, щоб це місце було не просто курортним напрямком, а й мистецьким центром із музеями та галереями.
Куди піти з дітьми в Каталонії
У Каталонії є кілька місць, від яких діти різного віку будуть у захваті. Це парк розваг, аквапарк, зоопарк, парк мініатюр та інтерактивний музей.
Музей науки CosmoCaixa
CosmoCaixa — музей науки в Барселоні з інтерактивними експонатами, з якими можна взаємодіяти у різний спосіб. Постійні експозиції присвячені геологічним процесам, амазонському лісу, космічній матерії, етапам розвитку Всесвіту, різним наукам. Тут є безпечні зони для найменших, де вони можуть торкнутися всіх предметів навколо. Також у CosmoCaixa працює цифровий планетарій. У музеї постійно проводяться цікаві лекції, майстер-класи та різноманітні заходи для дітей. Дізнатися про актуальні виставки та події, а також придбати квитки можна на сайті.
Акваріум Барселони (Aquàrium de Barcelona)
Акваріум Барселони — найбільший у Європі. Він також є одним із найкращих на планеті центрів із вивчення та збереження підводного світу Середземного моря. У ньому мешкає близько 11 тисяч морських мешканців — риб, молюсків, медуз, коралів із різних екосистем. Крім представників, характерних для Середземномор’я, тут можна побачити риб, які мешкають на Великому Бар’єрному рифі, а також у Карибському та Червоному морях. Крізь Aquàrium de Barcelona проходить 80-метровий прозорий тунель, що створює ілюзію перебування на морському дні. Подбавши заздалегідь про квитки, можна пройти всередину, оминаючи чергу.
Дітям від 8 до 12 років надається унікальна можливість провести ніч в акваріумі, спостерігаючи, як поводяться акули та інші морські мешканці в цей час доби. У програму входять екскурсії, ігри, вечеря і сніданок. Із собою потрібно брати спальний мішок, змінний одяг і туалетне приладдя. Бронювати місце слід заздалегідь. Уся необхідна інформація є на офіційному сайті акваріума.
Зоопарк Барселони (Parque Zoológico de Barcelona)
Зоопарк Барселони розташований у парку Цитаделі. Тут можна побачити понад 300 видів тварин з усього світу. Серед них: бегемоти, мавпи, леви, пінгвіни, орангутани, морські леви, тигри, леопарди. На території Parque Zoológico de Barcelona є кілька окремих зон — Земля драконів, Тераріум, Акваріум, Галерея приматів, Галерея мармозеток, Пальмовий гай, Авіарій і Сад біорізноманіття. У зоопарку постійно проводяться освітні та розважальні заходи для всієї родини. Дізнатися про актуальні події можна на сайті. Щоб вивчити всі експозиції в неспішному темпі, можна купити квиток на цілий день.
Аквапарк Illa Fantasia
Illa Fantasia — один із найстаріших аквапарків у світі, розташований за 25 кілометрів від Барселони. На його території розташовано понад 20 гірок різного рівня екстремальності, три великі басейни і зона для пікніків зі столами і барбекю. Для дітей спроектована невелика зона «Піратський лабіринт» з невисокими гірками, бризговиками і гігантською бочкою, з якої періодично вивергається величезна кількість води. На території Illa Fantasia є ресторани і сувенірний магазин. Оскільки це відкритий аквапарк, він працює сезонно — з червня по вересень. Дізнатися точні дати роботи та придбати квиток можна на сайті.
Парк «Каталонія в мініатюрі» (Catalunya en Miniatura)
«Каталонія в мініатюрі» — парк за 13 кілометрів від Барселони. Це прекрасне місце для знайомства з Каталонією за кілька годин і унікальна можливість побачити всі головні визначні пам’ятки автономної спільноти в масштабі 1:25 в одному місці. Також тут є мотузкове містечко із зіп-лайном і ресторан із терасою. У Catalunya en Miniatura постійно проводяться сезонні розважальні заходи. Їхню програму детально розписано на сайті. Парком їздить міні-поїзд, під час десятихвилинної подорожі на якому можна швидко оглянути всю територію. Найвигідніше купувати квитки в «Каталонію в мініатюрі» заздалегідь.
Розважальний комплекс PortAventura World
PortAventura World — величезний комплекс біля міста Таррагона в Каталонії. Він складається з парків розваг PortAventura Park і Ferrari Land, аквапарку Caribe Aquatic Park і кількох тематичних готелів. Це найбільший подібний комплекс в Іспанії та один із найбільших — у Європі. PortAventura Park ділиться на шість тематичних зон, присвячених різним цивілізаціям і, несподівано, дитячому шоу «Вулиця Сезам». Ferrari Land натхненний італійською архітектурою і знаменитою маркою спорткарів. Тут знаходиться Red Force — одна з найвищих і найшвидших американських гірок у Європі. На Геловін і Різдво в парках проходять спеціальні заходи. У розважальний комплекс організовуються тури з Барселони.
Маршрути Каталонією
У Каталонії є кілька маршрутів, що дають змогу краще пізнати цей регіон. Серед них: місця, пов’язані з Сальвадором Далі та Антоніо Гауді, старовинні замки, вражаючі монастирі та природні красоти.
Трикутник Далі
Трикутник Далі — маршрут трьома місцями в Каталонії, пов’язаними з народженням, життям і смертю ексцентричного художника Сальвадора Далі.
До нього входять місто Фігерас і села Пуболь і Порт-Лігат. У Фігерасі розташований знаменитий червоний театр-музей Далі з великими скульптурними зображеннями яєць на даху. Це рідне місто майстра, і він сам ініціював відкриття цієї установи в 1974 році. Його могила знаходиться також тут, під сценою.
У селі Пуболь (40 кілометрів від Фігераса) розташований замок XII століття. Його Сальвадор подарував своїй дружині Галі, яка провела там фінальні роки і знайшла останній притулок. Далі міг приїжджати сюди тільки за письмовою згодою дружини. Тут виставляється колекція вбрання Гали, її особисті речі, антикварні меблі. Серед приміщень виділяються тронна зала, гараж із вінтажним «Кадилаком» і похмурий склеп у підвалі. Інтер’єри прикрашені незвичайним розписом художника, часто з «хибними» елементами. Обов’язково потрібно зайти в сад при замку з дивовижними скульптурами.
Остання вершина «трикутника» — село Порт-Лігат біля рибальського селища Кадакес. Тут знаходиться літній будинок, який легко впізнати за незвичайною формою, характерною для робіт художника. Усередині будівля нагадує лабіринт, адже по суті — це кілька будиночків, з’єднаних між собою. Інтер’єр наповнений химерними скульптурами, меблями і, звичайно ж, картинами. На подвір’ї знаходиться басейн, диван у вигляді губ і голуб’ятник. Ці місця можна об’їхати за один день, а досвідчений гід розповість багато дивовижних історій про пару Сальвадора і Гали.
Маршрут Камі-де-Ронда (Camí de Ronda)
Маршрут Камі-де-Ронда проходить уздовж узбережжя Коста-Брава. Є лінійний шлях і круговий. Перший — має довжину 43 кілометри і розрахований на два-три дні, залежно від рівня фізичної підготовки. Він починається від села Сан-Феліу-де-Гішольс (Sant Feliu de Guíxols) і закінчується в Бегурі (Begur). Круговий маршрут має довжину 140 кілометрів і розрахований на 8 днів. Мандрівка починається і закінчується в Жироні та частково повторює лінійну дорогу. Camí de Ronda має сайт, де можна вивчити карти, забронювати місця для ночівлі, дізнатися, яке спорядження потрібне.
Маршрут Гауді
Маршрут Гауді — неофіційний шлях, що дає змогу оглянути головні творіння архітектора в Барселоні. До нього входять храм Святого Сімейства, парк Гуель, Каса-Батльо, Каса-Вісенс, палац Гуель, Каса-Кальвет і Каса-Міла. Побачити головні місця можна за один день. Найзручніше це робити у складі екскурсійної групи. Творіння Гауді є і в інших іспанських містах, проте їхнє відвідування не є частиною маршруту через великі відстані.
Винний маршрут La Carretera del Vi
La Carretera del Vi або Середземноморський винний шлях — винний маршрут, що пролягає дорогою, яка з’єднує виноградники регіону Пенедес (Penedès) біля Барселони з курортною зоною Коста-дель-Гарраф (Costa del Garraf). Він має довжину 33 кілометри і проходить через сім муніципалітетів, даючи змогу познайомитися з винною історією та культурою Каталонії, паралельно оглядаючи архітектуру і куштуючи традиційні страви.
Лінійний маршрут починається від міста Сан-Марті-Саррока (Sant Martí Sarroca) і закінчується в Сіджесі (Sitges). Для повного досвіду туристам пропонується купити так званий паспорт, що дає безліч переваг у вигляді знижок, подарунків, безкоштовних винних дегустацій недалеко від Барселони. У кожній виноробні ставиться штамп, що підтверджує її відвідування. Оформити його можна на офіційному сайті маршруту, там же є вся необхідна інформація про готелі, ресторани, музеї та визначні пам’ятки, які трапляються дорогою.
Піренейський шлях
Піренейський шлях — мальовничий гірський маршрут у Каталонії, який можна пройти на автомобілі. Він починається в долині Аран або, як її ще називають, Валь-д’Аран (Val d’Aran) у Льєйді, проходить через район Пальярс-Собіра (Pallars Sobirà). Далі дорога йде через місто Сеу-д’Уржель (Seo de Urgel), де розташований єдиний у Каталонії собор, побудований у романському стилі. Після — пропонується їхати вздовж річки Сегре (Segre) до регіону Ла-Серданья (La Cerdanya), де розташований гірськолижний курорт Ла-Моліна (La Molina). Далі маршрут прямує до міста Ріполь із фантастичним монастирем Санта-Марія-де-Ріполь (Santa Maria de Ripoll). Продовжується шлях через вулканічну зону Ла-Гарроча (La Garrocha). І нарешті, прослідувавши вздовж річки Флувія (Fluviá), маршрут закінчується в окрузі Альт-Емпорда (Alto Ampurdán), у головному місті якого — Фігерасі — народився і помер Сальвадор Далі. Найзручніше слідувати цим маршрутом на особистому автомобілі.
Цистерціанський маршрут
Цистерціанський маршрут або маршрут GR 175 — шлях, що з’єднує три монастирі, які належать Цистерціанському ордену, заснованому у 1098 році католицькими ченцями-бенедиктинцями. Маршрут можна подолати пішки або на велосипеді. Його довжина становить 103 кілометри. Починати заведено з монастиря Поблет (Reial Monestir de Santa Maria de Poblet, Real Monasterio de Santa María de Poblet) у комарці Конка-де-Барбера в провінції Таррагона. Він внесений до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО і містить поховання королів Арагона. Далі маршрут проходить через жіночий монастир Санта-Марія-де-Вальбона (Vallbona de les Monges Monastery, Santa Maria de Vallbona de les Monges). Він розташований у комарці Уржель у провінції Льєйда. Його звели в XII столітті — у зовнішньому вигляді споруди можна помітити поєднання готичного та романських архітектурних стилів. Усередині знаходяться могили дружини короля Арагона Хайме I Завойовника Іоланди Угорської та їхньої доньки Санчі. Закінчується Цистерціанський шлях на монастирі Сантес-Креус (Reial Monestir de Santa Maria de Santes Creus, Real Monasterio de Santa María de Santes Creus), збудованому в XII столітті в провінції Таррагона. Як і в інших місцях маршруту, тут знаходяться усипальниці арагонських королів. Це кругова дорога, тому почати можна з будь-якої точки.
Фестивалі та свята в Каталонії
Протягом року в Каталонії проводяться масштабні фестивалі та свята. Практично усі вони пов’язані з релігійними традиціями. Виняток становить гастрономічне свято Кальсотада.
Свято Трьох королів (Cabalgata de los Reyes Magos)
Свято Трьох королів відзначається в Іспанії 5 січня. Правителі — це волхви, які принесли маленькому Ісусу дари. Вони проходять вулицями міст, зокрема й Барселони, у супроводі чарівних істот, що розкидають цукерки, і листонош, яким діти вручають листи для королів. До міста монархи прибувають морем і отримують символічний ключ від мера, щоб вони за ніч встигли рознести всім дітям подарунки. Неслухняні діти вранці знаходять мішечок із «вугіллям», роль якого зараз виконує підфарбований цукор, а хороші малюки отримують загадані подарунки. Після цього сім’я збирається на обід із пирогом Tortell de Reis у вигляді величезного пампушки з начинкою з марципану і прикрасами з цукатів і горіхів. У нього прийнято підкладати сюрпризи. Той, хто знайде маленьку статуетку короля, буде щасливий весь рік. А людина, яка знайшла квасолю, повинна буде заплатити за Tortell de Reis наступного року.
Свято Кальсотада (Calçotada)
Кальсотада — зимова каталонська традиція, яку можна побачити з листопада по квітень. Вона присвячена поїданню свіжого врожаю цибулі кальсота (різновиду зеленої цибулі). Їдять цей овоч у всій Каталонії, але найкраще спробувати його на його батьківщині — місті Вальс у провінції Таррагона. В останню неділю січня тут проводиться Велике свято Кальсотада. Під час нього можна скуштувати кальсоти, приготовані на грилі, які подають із соусом ромеско, подивитись, як цю страву поїдають на швидкість, і просто весело провести час.
Свято Сан-Жорді (Diada de Sant Jordi)
Свято Сан-Жорді або День усіх закоханих відзначається в Іспанії 23 квітня. Воно присвячене покровителю Каталонії святому Георгію. У цю ж дату святкується День книги. З часом часу ці свята злилися в одне. За традицією чоловіки дарують своїм коханим троянди, а ті натомість – відповідають подарунком у вигляді книги. Саме тому цього дня книжкові магазини виставляють на вулицю прилавки, де часто влаштовуються зустрічі з письменниками. 23 квітня заведено вшановувати каталонську культуру та ідентичність, тому продаються насамперед видання, присвячені автономній спільноті. Поруч завжди можна помітити лотки зі свіжозрізаними трояндами.
Різдво Іоанна Предтечі (Fiesta de San Juan)
Різдво Іоанна Предтечі — католицьке свято, яке відзначають у ніч із 23 на 24 червня. Воно присвячене літньому сонцестоянню і дню народження святого Іоанна Хрестителя. Святкові заходи проводяться по всій Іспанії, але найяскравіші урочистості можна відвідати в Барселоні. Насправді, все починається на добу раніше, коли на вершині священної гори Каніґу запалюють вогонь (Flama del Canigó), який передають в усі населені пункти Каталонії як символ єдності. До Барселони полум’я прибуває ближче до вечора, і о 17:00 починається святкова хода. Вона проходить від вулиці Arístides Maillol до площі Святого Якова, де розпалюється велике багаття. Після цього ритуалу проводяться танці велетнів (Gigantes de la Ciudad) і барселонського орла Аліги (Àliga de Barcelona). Від багаття запалюються смолоскипи, щоб передати вогонь в інші частини міста. Таким чином у всіх районах з’являються багаття, навколо яких до ранку веселяться люди. Також неможливо уявити Fiesta de San Juan без вражаючого феєрверку.
Фестиваль Грасія (Festa Major De Gracia)
Грасія — фестиваль, що проходить щорічно в Барселоні з 15 по 21 серпня. Він названий на честь однойменного району міста. Вулиці цієї частини Барселони змагаються за звання найошатнішої. Тематика щороку змінюється, щоб жителі могли показати свої таланти і фантазію повною мірою, гарантувавши собі перемогу. У рамках Festa Major De Gracia проводяться концерти, виставки, конкурси та паради з кастельєрами (майстрами будівництва «живої» вежі з людей). Найпопулярніша подія — Correfoc. Це вогняний забіг із сяючими феєрверками в руках. Детальний розклад подій є на офіційному сайті Festa Major De Gracia.
Фестиваль Ла Мерсе (Fiesta de la Merce)
Фестиваль Ла Мерсе проводиться наприкінці вересня протягом п’яти днів у Барселоні. Він присвячений святій покровительці міста — Богоматері Милосердя (Mare de Deu de la Mercè). Історія фестивалю налічує вже понад 100 років. Вперше він відбувся 1902 року. До його програми входять безкоштовні концерти та яскраві ходи. Найпопулярніші з останніх — парад фігур-велетнів (Gigantes y cabezudos) і традиційний вогняний забіг Correfoc. У полегшеній версії останнього можуть взяти участь діти. На площі Святого Якова (Plaça de Jaume) можна побачити знамениті вежі з людей — кастельєрс. Увечері на фасаді будівлі мерії проектується лазерне шоу.
Кастаньяда (La Castañada)
Кастаньяда — каталонське свято, що відзначається 31 жовтня перед днем Всіх святих. Цього дня прийнято збиратися з друзями і сім’єю на вечерю зі смаженими каштанами, солодкою картоплею і печивом панаетс. Усе це супроводжується розпиванням червоного мускатного вина. На вулицях можна зустріти Ла Кастаньєру (la Castañera) — стареньку жінку, одягнену в простий одяг і хустку, яка торгує каштанами, які вона прямо тут же смажить на вогні.
Різдво (Navidad)
Різдво або, як його називають в Іспанії, Navidad — найважливіше католицьке свято у світі. У Каталонії його відзначають по-особливому. При цьому дата залишається незмінною — 25 грудня, як і традиція збиратися на вечерю всією сім’єю. У це свято каталонці стають одержимі… какашками. Діти протягом трьох тижнів мають доглядати за спеціальною колодою Кага Тіо, годувати її, щоб у Святвечір вибити з неї палицями випорожнення у вигляді солодощів і подарунків. Також у каталонському вертепі поруч із Марією, Йосипом і маленьким Ісусом можна побачити фігурку каганера — селянина у традиційній червоній шапці, що какає. Він є символом родючості та обіцяє удачу.
Новий рік (Año Nuevo)
Новий рік — ніч з 31 грудня на 1 січня. Зазвичай її проводять у колі сім’ї або друзів. Головна святкова традиція — з’їсти 12 виноградин за 12 ударів курантів, загадуючи при цьому бажання. Це обіцяє удачу в новому році. Опівночі небо зазвичай осяюється феєрверками, після чого починаються гучні вечірки з танцями. 31 грудня в Барселоні проходить забіг Cursa dels nassos на 10 кілометрів, у якому може взяти участь будь-хто. А 1 січня на Плайя-де-Сан-Себастьян проводиться Primer Bany de l’Any — перший у році заплив Середземним морем.
Кухня Каталонії
Кухня Каталонії відрізняється різноманітністю. Тут є страви для вегетаріанців і м’ясоїдів, любителів солодкого і пікантного, фанатів морепродуктів і супів.
Каталонський крем (Crema catalana)
Каталонський крем — найвідоміший каталонський десерт. Зовні та за смаком він нагадує французький крем-брюле, проте робиться на основі молока, а не вершків. Також до складу цих солодощів входять цукор, яєчні жовтки та кукурудзяний крохмаль. Ця суміш запікається в маленьких формах, а потім посипається цукром, який обпалюють пальником для отримання хрусткої скоринки. Іноді в crema catalana додають корицю, цедру лимона або апельсина. Десерт також має назву «крем святого Йосипа», на честь якого його традиційно готували 19 березня.
Кальсоти (Calçots)
Кальсот — різновид зеленої цибулі. Вона росте тільки в одному місці — у місті Вальс у провінції Таррагона. Лише тут можна вирощувати кальсот, усі інші різновиди цього овоча, вирощені за межами Вальса, не мають право на цю назву. Від звичної зеленої цибулі, calçots відрізняється більшою товщиною і довшою білою частиною. Урожай збирають взимку, на честь чого влаштовують фестивалі Кальсотадес (Calçotades). Готуються кальсоти дуже просто — смажаться на грилі до обвуглювання верхнього шару. Після цього вони загортаються в газету або папір для збереження тепла. Їдять ці овочі руками, знімаючи верхній шар і занурюючи їх у соус ромеско, що складається із запечених томатів, болгарського перцю, часнику, смаженого мигдалю та оцту. Головний трюк полягає в тому, щоб високо закинути голову і покласти в рот цибулю в соусі, не забруднившись.
Хліб із томатами (Pa amb tomàquet)
Хліб із томатами — найпростіша, але дуже популярна страва каталонської кухні. Вона має вигляд і готується так само просто, як і звучить. По суті, це різновид іспанських тапас. Спочатку береться свіжий хліб і ріжеться скибочками, які, за бажанням, можна обсмажити. Вони натираються стиглим помідором, поливаються оливковою олією і посипаються сіллю. Цю страву можна їсти окремо або як доповнення до смажених овочів, м’яса, риби, сиру. Найвідповідніший вид хліба для pa amb tomàquet — сільський па-де-паже (pa de pagès).
Ескалівада (Escalivada)
Ескалівада — страва, що складається з печених баклажанів, солодкого перцю, а також, іноді, цибулі і томатів. Їх запікають у духовці або на грилі в шкурці, після цього чистять, ріжуть на тонкі смужки і викладають шарами в глибоку тарілку. Усе це поливається оливковою олією, винним оцтом і посипається дрібно нарізаним часником. Подається escalivada як холодна закуска. Часто як доповнення до страви йдуть хліб і анчоуси.
Фрікандо (Fricandó)
Фрікандо — традиційне рагу з телятини або яловичини. Спочатку тонко нарізане м’ясо обвалюють у борошні й обсмажують на оливковій олії до золотої скоринки, а потім дістають із каструлі. Далі, в м’ясному соку пасерують цибулю, до якої пізніше додають терті томати, після чого суміш тушкують. Трохи згодом до них кладуть сезонні гриби, обсмажене м’ясо та наливають вино. Усе це готується до м’якості телятини, а наприкінці додаються подрібнені часник, мигдаль і петрушка. Зазвичай fricandó робиться за день до подачі, щоб воно встигло настоятися. Як гарнір можна використовувати картоплю і рис.
Каннеллоні (Canelons)
Каннеллоні — каталонська страва, родом з Італії. Вона прийшла в регіон у результаті активної багатовікової торгівлі між іспанцями та італійцями. Це велика паста циліндричної форми, яку начиняють м’ясом і запікають під соусом бешамель і сиром. Вид м’яса береться на розсуд кухаря. Також як начинку для canelons можуть використовуватися морепродукти, гриби та овочі.
Паламоські креветки (Gambes de Palamós)
Паламоські креветки — знакова страва узбережжя Коста-Брава, а саме — міста Паламос. Вони виділяються інтенсивним червоним кольором, солодким смаком та унікальним ароматом. Завдяки яскравим смаковим якостям їх досить просто приготувати на грилі. Їх також подають смаженими в ароматній олії. Звичайно ж, найсвіжіші креветки готуються в ресторанах Паламоса. Уважно перевіряйте, щоб заклад мав гарантійну печатку Gambes de Palamós, яка підтверджує автентичність креветок.
Ковбаса ботіфарра з квасолею (Botifarra amb mongetes)
Ковбаса з квасолею — проста і поживна калорійна страва. Ботіфарра робиться зі свинини з великою кількістю спецій. Потім її смажать на грилі або сковороді. Білу квасолю попередньо відварюють, потім обсмажують на оливковій олії. Подають botifarra amb mongetes із соусом айолі, який складається із солі, часнику та оливкової олії. Цю страву можна їсти як на обід, так і на сніданок esmorzar de forquilla. Існує різновид ботіфарри з кров’ю.
Трінчат (Trinxat)
Трінчат — знакова страва комарки Серданья в Піренеях. Це суміш із варених картоплі та капусти, протертих до омлетоподібної структури. Trinxat вважається зимовою зігрівальною стравою. Її зазвичай подають із хрустким беконом.
Панаетс (Panellets)
Панаетс — типовий каталонський десерт. Його прийнято їсти 1 листопада — у День усіх святих, який у Каталонії називається «Кастаньяда». Panellets складається з мигдалевого борошна, цукру, яєць, лимонної цедри і вареної картоплі або батату. З цієї суміші формують кульки, які обвалюють у кедрових горішках і запікають у духовці.
Ескейшада (Esqueixada)
Ескейшада — салат із солоної тріски з овочами. Він характерний для узбережжя Коста-Брава і чудово освіжає в спекотну погоду. Сушену тріску попередньо замочують приблизно на добу, щоб позбутися зайвої солі і розм’якшити її. Потім рибу рвуть руками на невеликі шматочки. Власне назва страви походить від каталонського слова «розривати». Тріска змішується з червоним перцем, томатами, цибулею та оливковою олією. Також іноді в esqueixada додають варені яйця, маслини, зелень.
Ескуделья і карн-д’олья (Escudella i carn d’olla)
Ескуделья і карн-д’олья — особливий каталонський суп, який користується популярністю в холодну пору року. Спочатку вариться насичений м’ясний бульйон із курки, свинини та яловичини. До нього додається морква, замочений нут, селера та цибуля. Далі, в каструлю кидаються велика фрикаделька пілота, що складається з яловичого і свинячого фаршів, часнику, яйця, петрушки, перцю і панірувальних сухарів, а також картопля і ботіфарра. Після того, як усі інгредієнти зварилися, їх дістають, і в бульйон додають макарони у вигляді ракушок. Escudella i carn d’olla подається частинами — окремо бульйон із макаронами й окремо тарілка з усім м’ясом та овочами. М’ясо для бульйону і овочі можуть варіюватися, але основа у вигляді пілоти і макаронів залишається.
Мель-і-мато (Mel i mató)
Мель-і-мато — легкий і простий десерт. Він складається з м’якого сиру мато, що виготовляється з козячого, овечого або коров’ячого молока. Його також називають «броссат» або «брюлль». Сир викладають у невелику глибоку мисочку і поливають свіжим медом. Як доповнення до mel i mató можуть виступати горіхи, джеми, свіжі та сушені фрукти.
Кока (Coca)
Кока — традиційний каталонський солодкий або солоний коржик, запечений у духовці на зразок італійської піци. Кока-де-рекапте робиться з баклажанами, червоним перцем, томатами, цибулею і анчоусами. Кока-де-Сан-Хуан готується із солодкого дріжджового тіста із заварним кремом усередині, а потім зверху прикрашається цукатами з вишні та імбиру, а також кедровими горіхами. Насправді варіацій коки існує кілька десятків, залежно від місцевості та прийдешніх свят.
Карголс-а-ла-ляуна (Cargols a la llauna)
Карголс-а-ла-ляуна — справжній каталонський делікатес, характерний для регіону Льєйда. Це равлики, приготовані на грилі або в духовці. Перед приготуванням їх поливають оливковою олією, посипають сіллю, перцем, дрібно нарізаною петрушкою і часником. Традиційно їх подають із соусами айолі або вінегрет. Cargols a la llauna їдять, виймаючи з панцира за допомогою спеціальної тонкої виделки.
Аррос негре (Arròs negre)
Аррос негре — каталонська страва, дуже схожа на паелью. Її готують із білого рису, заправленого чорнилом каракатиці. До неї додаються кальмари або, власне, каракатиці, часник, цибуля, рибний бульйон, паприка, оливкова олія. У якості морепродуктів також можуть використовуватися мідії, креветки, морські гребінці. До arròs negre часто подається соус айолі для балансування солодкого смаку чорнила.
Щоб скуштувати всі описані страви, потрібно витратити щонайменше тиждень. Для швидкого знайомства з каталонською кухнею можна вирушити на пішохідну екскурсію Барселоною.
Також усі охочі можуть піти на ринок Бокерія і взяти участь у приготуванні величезної порції паельї, дуже смачних тапас і освіжаючої сангрії. Все це відбувається в супроводі професійного шеф-кухаря.
Читайте також: Кухня Каталонії — найкращі традиційні страви та ресторани регіону
Про рівень розвитку гастрономії в регіоні яскраво свідчить кількість ресторанів, що мають зірки MIchelin. Трьома зірками можуть похвалитися п’ять закладів — El Celler de Can Roca в Жироні, а також Lasarte, Disfrutar, ABaC і Cocina Hermanos Torres у Барселоні. Шість ресторанів відзначені двома зірками: у Барселоні — Moments, Cinc Sentits і Enoteca Paco Pérez, у провінції Жирона — Les Cols (Олот), Miramar (Льянса), Bo.TiC (Корса). Одну зірку мають 43 ресторани. Також понад 170 закладів удостоїлися згадки в гіді.
Що привезти з Каталонії: сувеніри та подарунки
Поїхати з Каталонії без подарунків неможливо. Діти будуть у захваті від солодощів і різдвяного поліна, дорослі оцінять делікатесну ковбасу та алкоголь, а колекціонерам сподобаються керамічні вироби. У регіоні є сувеніри на будь-який вік, смак і гаманець.
Вино і кава
У Каталонії розташовано понад 750 виноробень. Найбільший виноробний регіон автономної спільноти — Пенедес (Penedès). Він простягається від Піренеїв до Середземного моря, створюючи особливі умови для вирощування винограду. Виноробство тут розвинене з IX століття. Серед виробництв найчастіше виділяють Familia Torres, де ремеслом займається вже п’яте покоління родини. Вони виготовляють білі, червоні та ігристі вина. Про останні варто поговорити окремо.
У Каталонії, а саме в Пенедесі, робиться особливий сорт ігристого — кава (cava). Його виготовляють із трьох видів винограду — Макабео (macabeo), Парельяда (parellada) і Ксарело (xarello). Кава може бути білою або рожевою з різним рівнем солодкості. Її часто вживають із традиційними тапас.
З Барселони до Пенедес можна вирушити в одноденний тур із дегустаціями.
Пиво
У Барселоні розташована пивоварня Estrella Damm. Цей класичний лагер варять тут з 1876 року. За цей час він став однією з найпопулярніших марок пива в Європі. Дізнатися секрети його виробництва і, звичайно ж, продегустувати хмільний напій можна прямо на заводі.
Ковбаса фует
Фует (Fuet) — каталонська тонка ковбаса. Його виготовляють із нежирної свинини з сіллю і чорним перцем. Ця суміш поміщається в кишку і в’ялиться протягом чотирьох тижнів. За цей час ковбаса вкривається білою пліснявою, що надає цьому делікатесу характерного смаку і запаху. Придбати її можна в будь-якому супермаркеті або на ринку.
Печиво каркініоліс
Каркініоліс — сухе печиво з мигдальними горіхами. Іспанською його називають carquiñoles, у каталонській мові зустрічається написання carquinyolis або carquinyols. За зовнішнім виглядом і смаком воно нагадує італійські біскотті. Особливість цього десерту полягає в тому, що його випікають двічі. Спочатку з цукру, борошна, яєць і цільного мигдалю формують «поліно», потім його нарізають шматочками завширшки 1 сантиметр і запікають знову до золотистої скоринки. Рецепти можуть відрізнятися, але процес подвійного запікання залишається. Така техніка робить печиво сухим і хрустким, з великим терміном зберігання. Продаються каркініоліс практично в будь-якому продуктовому магазині.
Шоколад
Шоколад і Барселона безпосередньо пов’язані між собою. Саме барселонці стали першими європейцями, які масово познайомилися з цими американськими солодощами. У 1780 році тут з’явилися перші виробничі потужності з виготовлення шоколадних виробів. Піонером стала компанія Amatller, що працює досі. Її солодощі легко впізнати за етикетками з вінтажним дизайном. У центрі Барселони збереглися кілька старовинних магазинів, що продають шоколад упродовж століть. Дізнатися історію цих солодощів, а також взяти участь у дегустаціях і майстер-класах можна в Музеї шоколаду (Museu de la Xocolata).
Сир
У Каталонії виготовляють кілька видів сирів, які потішать гурманів.
Сорт тупі (Tupí) роблять у Піренеях із коров’ячого або овечого молока. Його особливість полягає в процесі ферментації в спеціальній керамічній посудині з додаванням алкоголю. У результаті бродіння він набуває гострого насиченого смаку. Вживати його прийнято з хлібом і кавою. Іноді тупі змішують із томатним соусом або медом для пом’якшення смаку. Продається він у скляних банках.
Альт уржель (Alt Urgell) — сир із молока корів голштино-фризької породи, що дозріває не менше 45 днів. За цей час він набуває солодкого маслянистого смаку і трав’янисто-горіхового аромату. Вживають його з білими винами та кавою.
Соуси
Каталонія відома на весь світ двома соусами — часниковим айолі та ромеско на основі томатів і солодкого перцю. Вони чудово доповнять звичні страви і дадуть змогу приготувати деякі каталонські гастро-твори вдома. Найкраще купувати такі соуси не фабричного виготовлення, а у крафтових домашніх виробників. Їх найлегше знайти на міських ринках.
Оливкова олія
Іспанія — найбільший експортер оливкової олії у світі. Тому поїхати звідси без цієї покупки — справжній злочин. Каталонія — один з головних регіонів, що займаються цим ремеслом, тому знайти тут якісну оливкову олію не становитиме складнощів. Особливо цінується олія першого віджиму, яку вважають найкориснішою. Її можна купити в будь-якому супермаркеті, але одними з найкращих місць для такого шопінгу вважається магазин Oli Sal.
Атрибутика футбольного клубу «Барселона»
Говорячи про Барселону, складно обійти увагою цей знаменитий футбольний клуб. Його атрибутика порадує як дітей, так і дорослих. У фірмовому магазині можна купити форму улюбленого гравця, аксесуари, посуд, товари для малюків, настільні ігри, головні убори, різдвяні светри і навіть шматочок газону зі стадіону «Камп Ноу».
Керамічні вироби
Керамічні вироби — один із найкращих подарунків із Каталонії. Насамперед це посуд, що вирізняється яскравими кольорами та традиційними орнаментами. Найдорожчі екземпляри розписані вручну. Часто зустрічаються мотиви архітектури Гауді. Також популярним сувеніром є статуетки танцівниць фламенко в барвистих сукнях. У великих містах є вдосталь магазинів, що спеціалізуються на таких виробах. Особливо їх багато в центрі Барселони.
Фігурка каганер
Каганер (caganer) — керамічна фігурка, приурочена до Різдва. Однак це не зображення Діви Марії, Христа чи волхвів. Спочатку, фігурку селянина в шапці барретіне, який справляє велику нужду, ховали в традиційному вертепі. Вважається, що така статуетка символізує родючість землі, завдяки природному «добриву». Зараз каганерів роблять у вигляді політиків, футболістів, музикантів, акторів, попкультурних персонажів і навіть Папи Римського.
Ящірка Гауді
Мозаїчні керамічні ящірки Антоніо Гауді стануть маленьким шматочком Барселони у вашому домі. Вони зроблені за подобою знаменитого мозаїчного дракона з парку Гуель. Фігурки відрізняються розміром і якістю виконаної роботи.
Глечик поррон
Поррон (Porrón, Porró) — скляний глечик для вина особливої форми. Від звичного декантера він відрізняється наявністю довгого носика — широкого біля основи і вузького на кінці. Ще одна особливість цієї ємності — вино не розливають по келихах, а п’ють прямо з неї. Під час цього процесу потрібна певна спритність. Поррон піднімають над головою і спрямовують тонку цівку прямо в рот, не торкаючись носика губами. Це розвага для компанії, яка при цьому не порушує гігієнічні норми, що стали особливо суворими під час ковіду. Іноді поррон використовують для зберігання оливкової олії та оцту.
Кага Тіо
Кага Тіо (Caga Tio) — ще один атрибут каталонського Різдва. Це колода на ніжках із веселою пикою, вбрана в червону шапку, яка з’являється в домі 8 грудня — у свято Непорочного зачаття Діви Марії. Протягом трьох тижнів до 25 грудня за нею мають доглядати діти, вкривати теплою ковдрою і годувати. У різдвяний вечір Кага Тіо б’ють палицею, наспівуючи спеціальну пісню, змушуючи його «випорожнитися» подарунками.
Шапка барретина
Барретіна (barretina) — традиційна чоловіча каталонська шапка, характерна для сільської місцевості. Вона виготовляється з вовни, має червоний колір і прикрашена широкою чорною облямівкою. У ній часто можна було побачити Сальвадора Далі. Зараз цей головний убір здебільшого носять учасники заходів, організованих на честь національних свят. У повсякденному житті барретину рідко можна побачити на чоловіках.
Еспадрильї
Еспадрильї (esparteñas, espardenyes) — традиційне каталонське взуття. Його назва відсилає до рослини еспарто, з якої робили підошву. Спочатку це недороге і легке взуття носили селяни, священики і солдати. Світ дізнався про цю модель у 1940-х роках, коли взуті в них актриси Ріта Гейворт і Лорен Беколл з’явилися на екрані. Через три десятки років свою версію на танкетці створив Ів Сен-Лоран. Мабуть, одним із найкращих і найстаріших виробників цього взуття є La Manual Alpargatera. Їхній фірмовий магазин розташований біля музею Пікассо в Барселоні.
Найкращий час для відвідування Каталонії
Клімат у Каталонії — переважно середземноморський. У прибережних зонах літо — спекотне, а зима — м’яка. У Центральній каталонській западині зима – холодна, а літо може бути дуже жарким. У Піренеях спостерігається сніжна погода взимку і досить м’яка влітку.
Найтепліший місяць — липень із середньою температурою від +21 oC до +30 oC, залежно від району. Найхолодніший місяць – січень. Його середня температура може коливатися від +4 oC до +15 oC. За рік у Каталонії в середньому випадає 640 мм опадів — найбільше дощів проходить у горах.
Середземним морем можна насолоджуватися з червня по жовтень, коли середня температура становить +23 oC.
Де зупинитися в Каталонії
Каталонія надає своїм гостям широкий вибір готелів, починаючи від найпростіших і закінчуючи люксовими варіантами розміщення. Будь-хто може зняти номер на території діючої виноробні або в старовинному замку.
Hotel Arts Barcelona
Hotel Arts Barcelona — один із найкращих готелів Західної Європи, розташований на березі Середземного моря в 44-поверховій будівлі. Він складається з більш ніж 480 розкішних номерів, звідки відкриваються краєвиди на місто і море. На території Hotel Arts Barcelona є казино, спа-комплекс і кілька ресторанів, зокрема Enoteca Paco Pérez, відзначений двома зірками Мішлен. Окремої згадки варта зелена зона при готелі з гігантською золотою скульптурою El Peix роботи Френка Гері, автора знаменитого Танцюючого будинку в Празі.
Ohla Barcelona
Ohla Barcelona — п’ятизірковий готель, розташований у будівлі першого універмагу Барселони. Його фасад прикрашений великими шпильками з керамічними очима, що робить його незабутнім. Усередині відвідувачів також зустрічають вражаючі твори сучасного мистецтва. Усі 74 номери витримані в чорно-білій кольоровій гамі з яскравими акцентами. Особливістю Ohla Barcelona є те, що гість може зробити своє перебування тут максимально комфортним, обравши аромати постільної білизни та м’якість подушки, замовивши на вечір пінну ванну та скориставшись послугами персонального байєра. В Ohla Barcelona є чотири заклади харчування під керівництвом шеф-кухаря Ромена Форнелла, зокрема і ресторан Caelis, відзначений зіркою Michelin. Гості також можуть насолодитися краєвидами Барселони з відкритої тераси на даху. У теплу пору року тут можна поплавати в басейні з прозорими стінками.
Mandarin Oriental Barcelona
Mandarin Oriental Barcelona — один із найпопулярніших п’ятизіркових готелів у Барселоні. Він розташований на проспекті Пасео-де-Грасіа в оточенні шедеврів архітектури Гауді. Усі номери мають дизайнерський інтер’єр, а відновити свої сили можна в спа-центрі. За кухню відповідає Карме Рускальєда — одна з найтитулованіших жінок-шеф-кухарів у світі, що має сім мішленівських зірок і є популяризатором каталонської кухні. Її шедеври можна скуштувати в ресторані Moments із двома зірками Michelin. Також у Mandarin Oriental Barcelona є бар, відкрита тераса на даху з басейном і ще один ресторан Blanc.
Cava & Hotel Mastinell
Cava & Hotel Mastinell — готель у місті Вілафранка-дель-Пенедес, що знаходиться в самому винному регіоні Каталонії — Пенедес. Він розташований на території діючої виноробні, що нагороджена відзнаками з усього світу. У 2013 році тут відкрився готель, фасад якого виконаний у вигляді двох рядів гігантських пляшок кави під хвилястим дахом — відсилка до робіт Гауді. Усе побудовано з екологічних матеріалів з мінімальним впливом на навколишнє середовище. На першому поверсі розташований ресторан En Rima, де готують з інгредієнтів, вирощених тут же або куплених на найближчих ринках. Гостям доступні екскурсії виноградниками, відвідування льоху і, звичайно ж, дегустації.
Hotel Peralada Wine Spa & Golf
Hotel Peralada Wine Spa & Golf розташований в однойменному муніципалітеті в історичному регіоні Емпорда, недалеко від Жирони. Він складається з 64 номерів з елегантним дизайном, у якому переважають природні матеріали. На території готелю є відкритий басейн, спортзал, поле для гольфу, лаунж, робочі кабінети, модний бутік, винний магазин. За гастрономічну частину відповідають два бари і два ресторани, зокрема Castell Peralada Restaurant з однією зіркою Мішлен під керівництвом Хаві Мартінеса і L’Olivera Restaurant під шефством зіркового шефа Пако Переза. Відновити свої сили можна в унікальному винному спа. Продовжити винний експірієнс варто в новій виноробні Перелада, що відкрилася кілька років тому і має особливий сучасний вигляд, за який відповідальне бюро RCR Architects.
Parador de Cardona
Parador de Cardona — один із представників унікальних іспанських готелів. Парадор — державний готель, який розташований у відреставрованій історичній будівлі. Це може бути замок, монастир, палац, ратуша, фортеця тощо. Така система дає змогу зберегти історичну спадщину, а також познайомити гостей з іспанською культурою і традиціями. При цьому ціни за проживання в таких місцях — дуже адекватні і не становлять кілька тисяч євро.
Parador de Cardona знаходиться в місті Кардона в середньовічному замку IX століття зі справжніми ровами і вежами. Розташування на пагорбі дає змогу милуватися неймовірними краєвидами, зокрема на гору Монтсеррат. Номери обладнані всім необхідним для комфортного перебування. Ресторан цього парадору знаходиться в приміщенні старої трапезної, що додає особливої атмосфери. Також насолодитися смачною їжею можна на відкритій терасі.
Parador de Lleida
Parador de Lleida розташований у центрі міста Льєйда. Він являє собою колишній монастир XVII століття. На відміну від Parador de Cardona, номери тут не мають флеру стародавніх спалень, а мають дуже сучасний вигляд. Ця тенденція поєднання старовини і модних стилістичних рішень яскраво виражена в оформленні внутрішнього двору, що є фішкою цього парадора. По кутах у ньому розташовані чотири низькі столики, за якими можуть відпочити відвідувачі. Ресторан L’Aplec знаходиться в приміщенні колишньої церкви. Його очолює Пако Відаль, який у вишуканій формі знайомить відвідувачів із каталонською кухнею, зокрема леридськими спеціалітетами, такими як cargols a la llauna.
Parador de Vielha
Parador de Vielha — готель, розташований у регіоні Валь д’Аран у муніципалітеті В’єлья. Це прекрасне місце для лінивого відпочинку в каталонських Піренеях. Тут є відкриті та закриті басейни, спа-центр, джакузі, сауна, тренажерна зала і тераса для приймання сонячних ванн. При цьому насолодитися водними процедурами на свіжому гірському повітрі можна навіть взимку, завдяки системі обігріву. Ресторан при готелі розміщений у залі з панорамними вікнами. У меню представлена аранська кухня, характерна для регіону.
Як дістатися до Каталонії
Каталонія – дуже зручний регіон для подорожі. Це вкотре доводить місцевий транспорт. Тут є два міжнародні аеропорти та розвинена залізнична мережа. Автомобілісти зможуть без зайвих турбот пересуватися магістралями.
Аеропорти Каталонії
Найбільший аеропорт регіону розташований у його столиці. Він називається Барселона — Ель-Прат імені Жозепа Таррадельяса (Aeroport Josep Tarradellas Barcelona — el Prat, Aeropuerto Josep Tarradellas Barcelona-El Prat, BCN). Щороку він обслуговує понад 40 мільйонів пасажирів з усіх частин світу.
Також у Каталонії діє міжнародний аеропорт Жирона — Коста-Брава (Aeroport de Girona-Costa Brava, Aeropuerto de Gerona-Costa Brava, GRO). Він набагато менший і приймає рейси тільки з європейських країн.
Аеропорт Реус (Aeroport de Reus, Aeropuerto de Reus, REU) у Таррагоні приймає сезонні та чартерні рейси з Європи.
Решта аеропортів або спеціалізуються на чартерних і приватних рейсах, або займаються навчанням пілотів і комерційною діяльністю. Це аеропорти Льєйда-Альгуайре (Aeroport de Lleida-Alguaire, Aeropuerto de Lérida-Alguaire, ILD), Андорра-Сео-де-Уржель (Aeroport Andorra-La Seu d’Urgell, Aeropuerto Andorra-La Seu d’Urgell, LEU) і Сабадель (Aeroport de Sabadell, Aeropuerto de Sabadell, QSA).
Залізничні вокзали Каталонії
Як і у випадку з аеропортом, найбільший залізничний вокзал Каталонії розташований у її столиці. Він називається Барселона-Сантс (Estació de Barcelona-Sants, Estación de Barcelona-Sans) і є кінцевою точкою швидкісних залізниць, що йдуть від Мадрида і Перпіньяна (Франція). Він обслуговує приміські, регіональні та дальні напрямки.
Автомагістралі Каталонії
- Autovía A-2 — з’єднує Мадрид і Барселону.
- Autopista AP-2 — йде від Сарагоси до Малаги.
- Autovía A-7 — проходить уздовж усього середземноморського узбережжя від Альхесіраса до Ла-Жункери.
- Autopista AP-7 — повторює A-7 за винятком переривання маршруту між містами Вера і Малага. Це частково платна автомагістраль.
- Autovía A-22 — з’єднує міста Уеска і Льєйда.
- Autovía A-26 — йде від Бесалу до Олота.
- Autovía A-27 — з’єднує Таррагону та Льєйду.
Найкращий спосіб дослідити Каталонію — на автомобілі. Це дасть змогу обрати зручний ритм подорожі та не залежати від громадського транспорту чи екскурсійної групи.
Поради для туристів у Каталонії
- Каталонія — найтуристичніший регіон Іспанії. Під час відвідування основних визначних пам’яток, особливо в Барселоні, потрібно бути готовим до великої кількості людей і всюдисущих черг. Щоб не стояти за квитками кілька годин, краще їх купувати заздалегідь. Це можна без проблем зробити в інтернеті.
- У Каталонії знаходиться величезна кількість приголомшливих місць. Відразу потрібно зрозуміти, що фізично неможливо оглянути їх за тижневу поїздку. Краще обрати локації, які цікавлять особисто вас, і добре їх вивчити, ніж обирати формат марафону — 10 пам’яток за один день.
- В автономній спільноті є своя каталонська мова. Деякі слова схожі на іспанські, а інші — кардинально відрізняються. Варто бути до цього готовим. Запам’ятайте базові фрази, які можна використовувати під час спілкування з місцевими — Si us plau (будь ласка), Bon dia (добрий ранок), Ho sento (вибачте), Gracies (спасибі), Adéu (до побачення).
- Не у всіх місцях у Каталонії можна розплатитися карткою, тому з собою завжди потрібно мати запас готівки. Особливо це стосується маленьких сіл.
- Неділя — повноцінний вихідний. Цього дня складно знайти працюючий магазин або навіть супермаркет. Тому не потрібно планувати покупки на кінець вікенду.
- Якщо ви збираєтеся їхати в гори, варто подбати про спеціальне хайкінгове взуття. У кросівках чи сандалях буде вкрай складно подолати певні відрізки шляху.
- Каталонці звикли до пізньої вечері. О 19:00 у ресторані можна побачити лише туристів. Місцеві починають трапезу приблизно о 21:00. Поширеною практикою є, коли бари та ресторани на вечерю відкриваються о 20:00.
- У туристичних місцях потрібно уважно дивитися за своїми речами. Такі локації дуже полюбляють кишенькові злодії та шахраї, які полюють за довірливими мандрівниками. Не відволікайтеся на розмови з незнайомцями та не тримайте телефон і гаманець у кишенях.
Поширені запитання про Каталонію
Чи є Каталонія частиною Іспанії?
Так, Каталонія — автономна спільнота у складі Іспанії.
Чим Каталонія відрізняється від Іспанії?
Каталонія — один із трьох іспанських регіонів зі своєю мовою, що відрізняється від національної.
Чому Каталонія популярна?
Каталонія славиться своєю спадщиною, традиціями та мовою. Тут народилися кілька яскравих представників образотворчого мистецтва, музики, архітектури та спорту.
Чому Каталонія багата?
Каталонія — один із найрозвиненіших індустріальних центрів Європи. Її промисловість дарує Іспанії близько чверті ВВП.
Чи безпечна Каталонія?
Так, Каталонія — безпечний регіон для туризму.
Наскільки велика Каталонія?
Площа Каталонії становить 32 091 квадратний кілометр.
Чи можна спілкуватися іспанською в Каталонії?
Так, більшість населення регіону — білінгви й однаково добре розмовляють іспанською та каталонською.
Каталонія на мапі
Додайте нашу статтю в закладки: у ній багато корисної інформації.
Якщо вам сподобався цей пост, підпишіться на нашу розсилку і Telegram.
Також приєднуйтесь до нас на Pinterest, щоб бути в курсі останніх новин.